„Оро се вие, превива от Великден до Гергьовден“ бе фолклорно събитие по повод най-големия християнски празник, проведено в с. Шипочано, организирано съвместно от НЧ „Пауталия-2008“ – гр. Кюстендил и НЧ „Пробуждане-2022“ – с. Шипочано, съобщи за”Кубер прес”, Ирина Йовчева председател на читалището в Шипочано. „Тази година вторият ден от Великден съвпадна и с Гергьовден, което още повече повдигна празничния дух“, сподели председателят на селото в Шипочано, д-р Ирина Йовчева.
В програмата на 5 май, Великден и ден на Св. Вмц. Ирина бе включено и специално, „мироносно“ хоро, както го бе нарекла именичката Йовчева. За него специална покана бяха получили жители и гости на селото и симпатизанти на читалището, които носят името на светицата или думата „мир“ в своето име, защото произходът на името Ирина е гръцки (Ирини означава мир). В това хоро се включи известния кюстендилски фотограф Ирина Скендерска, както и общинските съветници Цветомира Маринова и Мира Йоана Маркова от Кюстендил. На събитието присъстваше и общинския съветник д-р Юрий Хранов от София, родом от Кюстендил с корени от с. Шипочано.
Бе украсена празнична маса с много шарени яйца и козунак, поставена под арка от върбови клони и цветя. Хубавото време допълнително допринесе за празничното настроение и на селския мегдан се виеше хоро. Специално участие в програмата на първия ден взеха децата от ДТШ „Делимче“ към читалището в Шипочано. А за най-малките имаше игра – „Чук, чук яйчице“, в която те се бореха с яйца. Детето, чието яйце остане бият получи най-голямо парче козунак. Малката Емили от Дания бе една от двете победителки.
Вторият ден, Гергьовден бе посрещнат отново в компанията на хубавото време. Декорът бе с кошара, с която организаторите уважиха празника на овчарите и животновъдите, като овцата и агнето бяха декоративни поради това че, в това Кюстендилско село почти не са останали хора, а последните овце са отглеждани от дядо Тихомир преди няколко години. Присъстваше и гергьовска люлка под емблематичната върба на селския мегдан, под която се снимаха и гостите от ЖФГ „Тавала“ от НЧ „Христо Ботев“ с. Таваличево. Те участваха в празничната програма с изпълнението на 4 песни. А гвоздей на „гергьовската фолклорна палитра“ бе ФТА „Пауталия“ към едноименното читалище в Кюстендил, съорганизатор на събитието. Те изпълниха 7 танца от различни фолклорни области. Различните им костюми за танците допринесе допълнително за колорита на светлия празник. Всички именици бяха поздравени. А водещата, г-жа Ирина Йовчева закри празника с пожеланието на селския мегдан да се вият още по-дълги хора с присъствието на много кюстендилски танцови състави и фолклорни групи.
Kuber press
>
>
>
|