Редица проблеми поставиха пред депутатът от ГЕРБ Валентин Микев българите, живущи в Босилеград съобщи за електронното издание Петя Петрова – специалист по „Връзки с обществеността” към ПП ГЕРБ . Няколко от членовете на ГЕРБ водени от Микев бяха в Босилеград в понеделник. В началото на визитата си гостите посетиха ОУ „Георги Димитров”. За четвърта поредна година училището приема български паралелки. Учениците от българските паралелки получиха дарение – книги, лакомства и учебни помагала. Децата поздравиха гостите със стихотворения на български език. Директорът на учебното заведение Методи Чипев подчерта, че един от основните проблеми е свързан с одобрението на различни програми и учебници след трети клас от страна на тяхното Министерство на образованието. Той изтъкна и нуждата от помагала и речници – правоговорни, правописни и тълковни на български език. На 25 януари в Кюстендил предстои среща между преподаватели и психолози от основното училище с кюстендилските им колеги, както и с директори на учебни заведения. Целта е обмяна на опит и договорки за бъдещо сътрудничество. По-късно през деня бе срещата с председателя на българския културно-информационен център в Босилеград Иван Николов, председателят на Демократичния съюз на българите в Сърбия Драголюб Иванчов и още един представител на центъра – Радко Стоянчов. Над 280 са подготвените чрез центъра в рамките на различни подготвителни курсове българи, изявили желание да учат в България. На срещата бе поставен и конкретния проблем за учащите в Кюстендил, ползващи общежитието на спортното училище. Децата са принудени да пътуват за почивните дни, тъй като общежитието тогава е затворено. Микев подчерта, че проблемът не е бил поставян до момента, но ще бъде решен. На срещата депутатът презентира идеята за създаването на филиал на Русенски университет в Кюстендил. Николов от своя страна подчерта, че това значително би улеснило желаещите от Босилеград да учат в България. Очаква се подкрепително писмо от Съюза на българите в Босилеград и българския културно-информационен център за създаването на такъв филиал. На срещата бе поставен и проблемът със здравното обслужване, тъй като за по-сериозните заболявания се налага да бъде търсена помощ в други населени места, често – доста отдалечени. В Босилеград няма необходимите условия за по-сериозно лечение. Има изявено желание на пациенти да бъдат лекувани в кюстендилската болница, но няма договореност между здравните министерства на двете страни. На този етап в болницата в Кюстендил могат да се лекуват само жителите от Босилеград, които имат българско гражданство. От центъра изразиха опасения и по отношение на експлоатацията на фосфати, намиращи се в околностите на Босилеград. Иван Николов подчерта, че има изготвена оценка на МОСВ за пораженията, които би нанесла тази експлоатация. Той допълни, че общината насърчава всички инвеститори, проявили интерес към Босилеград, но в случая притесненията са свързани единствено с пораженията върху околната среда.
От спешен ремонт се нуждае храма „Св. Троица”, който се намира на няколко километра от Босилеград, стана ясно още на срещата. Строеният в периода 1832-1834 г. храм се руши, а необходимите средства са близо 142 000 евро.
Гостите не успяха да се срещнат единствено с кмета на Босилеград, който по време на визитата бе извън града. Очакват се последващи срещи с цел разрешаване на някои от основните проблеми. Кубер прес |