Валентин Дебочички директор на музея в Кюстендил: В резултата на вече почти 130 години музейна институция в Кюстендил въз основа на богатото културно –историческо наследство на Антична Пауталия, средновековен Велбъжд и късно средновековен възрожденски Кюстендил в музейните трезори се съхраняват и опазват над 110 000 движими културни ценности и материали свързани с тази богата история.
В заседателната зала на Общински съвет Кюстендил се проведе обществено обсъждане на концепции за интегрирани териториални инвестиции, представени от Любомира Велинова –ОИЦ Кюстендил, предаде репортер на „Кубер прес” Една от концепциите за интегрирани териториални инвестиции е „Преустройство на недвижима културна ценност с категория „национално значение (бивш „тютюнев склад") в комплексен музеен и културно - информационен център към Регионален исторически музей – Кюстендил“ с водещ партньор Регионален исторически музей "Акад. Йордан Иванов"- Кюстендил в партньорство с Община Кюстендил; и Концепцията за ИТИ обхваща дейности за ремонт и преустройство на бивш Тютюнев склад - сграда – архитектурен паметник на културата с категория „национално значение” в комплексен музеен и културно-информационен център към Регионален исторически музей – Кюстендил.
Директорът на музея Валентин Дебочички пред медии каза,че един от най-големите проблеми които спъват развитието на музея и като цялостно използване потенциала на Кюстендил –като за развитие на културен и опознавателен туризъм е липсата на представителна общоисторическа експозиция на музея.В резултата на вече почти 130 години музейна институция в Кюстендил въз основа на богатото културно –историческо наследство на Антична Пауталия, средновековен Велбъжд и късно средновековен възрожденски Кюстендил в музейните трезори се съхраняват и опазват над 110 000 движими културни ценности и материали свързани с тази богата история.
„За съжаление поради липсата на действително голяма сграда,пригодена и адаптирана за нуждите на съвременния музей огромната част от тях остават в трезорите.Вече две десетилетия с помощта на Община Кюстендил и Област Кюстендил са реализирани редица проекти за ремонти на покрив, фасади, адаптиране на останалата част от по-малките сгради в музейния комплекс.Но те не могат в достатъчна степен да компенсират липсата на представителна сграда на музея.Одобряването и реализацията на едно проектно предложение –за което има и голяма доза подготовка-респективно проект на МК от 2016/2017 година –разработен пълен проект от 14 части за адаптацията на сградата.” подчерта още директорът на музея в Кюстендил Валентни Дебочички.
По думите му има издадено разрешение за строеж –което през настоящия месец април изтича последното му удължаване,което може отново да бъде актуализирано.
„Моите надежди и надеждите на колегите в музея ,са че наистина е дошло време този проект да бъде одобрен и финансиран”обобщи той.
Концепцията включва и съхранение и опазване на културното наследство на Кюстендил чрез дигитализация и документиране на културните ценности от фонда на Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов”. Концепцията предвижда инвестицията да се извърши на база на изготвен през 2015-2016 г. технически проект. Процедурата по неговото съгласуване и одобрение, съгласно Закона за културното наследство и Закона за устройство на територията, е окончателно приключена и е издадено Разрешение за строеж. В него се предвидени необходимите строително ремонтни дейности на всички шест етажа на сградата, както и преустрояването им в експозиционни, информационни, образователни и конферентни зали.
Останалите концепции за интегрирани териториални инвестиции подложени на обществено обсъждане бяха:„Равни възможности за социално включване и трудова заетост" с водещ партньор Община Кюстендил с партньори – Фондация „Тръст за социална алтернатива“, VІ ОУ "Св.П.Хилендарски" и ДГ "Мечта"- „Устойчива мобилност в общините Кюстендил и Невестино" с водещ партньор Община Кюстендил в партньорство с Община Невестино; „Интелигентен туризъм в регион Кюстендил”- дейностите са за подобряване на туристическата инфраструктура в местност Хисарлъка чрез изграждане на атракционен парк, включващ въжени съоръжения с различни препятствия, подходящи за различни възрасти и степен на трудност /екстрийм приключение в клоните на дърветата - окачени мостове, мрежи, пасажи, дънери, връзките на Тарзан, летящи въжета/, алпийски тролей, подобряване на пешеходна инфраструктура – алеи и места за отдих, осигуряване на място за екологосъобразен трансфер за автомобили и велосипеди.
Kuber press
>
|