Валежите на този етап все още не са опасни за черешите, дори още ден, два, да вали пак няма риск от напукване на вече завързалите плодове, ще трябва да има после слънце, това каза пред медии Професор д-р Димитър Сотиров, зам.-директор на Институт по земеделие-Кюстендил,предаде репортер на „Кубер прес”.Той припомни, продължилите по-дълго миналогодишни валежи, когато влагата е била голяма и е предразположила за ранно-кафявото гниене с появата на гъсеници и въшки.
Според него досега температурите са ниски, но положителни и това не е довело до измръзване на черешовите завръзи. Процентът на завръз не е висок, но все пак е задоволителен, при положение –че яма други аномалии.
По думите му по-скоро високите температури миналите седмици не са дали възможност за добро опрашване. По време на цъфтежа е имало температури между 25 - 31 градуса по Целзий. При такива условия процесът на оплождане не преминава нормално.
„Черешовите и други овощни насаждения винаги са рискови защото са навън без покрив и са зависими от метереологичните условия, костилковите плодове като черешите са по –капризни за разлика от ябълките заради риска от напукване при валежи. Сега цъфтежът на овощните дръвчета е с около 20 дни по-рано. Предстои, според метеорологичната обстановка, да се прецени с колко узряването на черешите ще подрани. За съжаление производителите се интересуват повече от това дали ще има субсидии отколкото да подобрят производството,да търсят начини и възможности това да се случи.”,каза още той.
По думите на Професор д-р Димитър Сотиров, зам.-директор на Институт по земеделие – Кюстендил,все още е рано да се прогнозира за количеството още по-малко за качеството на тазгодишната продукция череши.
Kuber press
>
|