Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
Кюстендил отбеляза 148- та годишнина от избухването на Априлското въстание
  Категория: Общество     13:30 - 20/April/2024

Христо Терзийски депутат от Кюстендил:Априлското въстание е връх в нашата история, показва- че българския народ независимо от петвековно османско робство,може и има съпротивителни сили  отново да въздигне и създаде своята държава.

С едноминутно мълчание събралите се на паметника „Булаир“ в Кюстендил почетоха паметта на героите и мъчениците на Априлската епопея от 1876 година, съобщава социалната страница на Община Кюстендил, предаде репортер на „Кубер прес”.
Венци и цветя в знак на признателност бяха поднесени от областният управител инж. Александър Пандурски, кметът на община Кюстендил инж. Огнян Атанасов, зам. – кметовете Кристиян Иванчов и Бойко Клечков, председателят на Общински съвет Димитър Велинов, представители на Архиерейско наместничество Кюстендил депутати, общински съветници, представители на политически партии и организации, граждани.
В тържественото слово бяха припомнени геройските и светли моменти от Априлската епопея.
На 20 април 1876 година по стар стил (1 май по нов стил) преди 148 години гръмва първата пушка на Априлското въстание. Предците ни „вдигат глава“ срещу цяла империя, в името на свободата на България.
Макар и неуспешно, то представлява своеобразен връх на българското националноосвободително движение. В основата на въстанието е т.н. Гюргевски революционен комитет, в който влизали Стефан Стамболов, Панайот Волов, Стоян Заимов, Никола Обретенов, Георги Бенковски, Иларион Драгостинов и други.
Трескавата подготовка правела впечатление на местните османски власти. Сигурна информация за “предприятието” обаче те получили едва след Оборище от участник в събранието, чието име на предател е изтрито от паметника в местността.
Под звъна на черковните камбани и гърмежа на пушките, Каблешков изпратил в Панагюрище знаменитото “Кърваво писмо”. То е пренесено от 19-годишния Георги Салчев, който изминал петчасовия път от Копривщица до Панагюрище само за два часа.
От 95 въстанали села и градчета, участват едва около 10 000 мъже, въоръжени с огнестрелно оръжие. Апостолите и загиналите във въстанието остават в българската история не като мъченици, а като герои.
С Априлското въстание се сбъдна идеята на Васил Левски и мечтата на Христо Ботев за Освобождението на България. Левски остави завет на нашите деди – да имат култ към свободата! Той постави задача пред революционните комитети да подготвят въоръжено въстание, да се борят за чиста и свята република, в която правата и свободите на всички граждани ще бъдат гарантирани.
Днес ние се прекланяме пред героите, дали своя живот за свободата ни, за самочувствието и гордостта да се смятаме българи.
Трябва да си кажем ясно, просто и по човешки – априлци счупиха оковите и заличиха белезите „по врата ни от хомота стар”… Те ни предадоха най-великия урок по родолюбие, който ни е нужен и днес – как се решават важни исторически задачи.

В изявление пред медии Христо Терзийски депутат от Кюстендилобяви:

„Априлското въстание е връх в нашата история, показва-това –че българския народ независимо от петвековно османско робство,може и има съпротивителни сили  отново да въздигне и създаде своята държава.Държава която да бъде управлявана от разумни лидери които да я водят напред през годините.Факта,че  днес да отдадат почит към априлци дойдоха хора над 80 годишни и деца показва-че паметта ще бъде съхранена, Ботев, Левски и Бенковски ще продължат да бъдат пример за нас и поколения напред.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kuber press

>

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама