Причина за дисциплинарно наказание “порицание” на граничната полицайка е –че тя не е извършила визуален оглед на отделните редове седалки в македонски автобус, в резултат на което не е установила, че в МПС то се намира турски гражданин.Тя е допуснала турския гражданин да влезе неправомерно в Р. България, без да му бъде извършена гранична проверка .
Административен съд Кюстендил разгледа обжалване от младши инспектор – старши полицай в ГКПП Гюешево на заповед Директора на РДГП Кюстендил, с която й наложено дисциплинарно наказание “порицание” за срок от 6 месеца, считано от датата на връчване на заповедта, според публикувано решение на съда, предаде репортер на „Кубер прес”.
В оспорената заповед се твърди , че е заповедта е издадена при извършени съществени нарушения на административно – производствените правила и се излагат подробни съображения в подкрепа на изразеното становище. По делото са разпитани трима свидетели.Жалбоподателя обжалва дисциплинарното наказание- изразяващо се в това-че не не е осъществила физическа проверка на автобус с македонски регистрационни номера като не е извършил цялостна физическа проверка на МПС то. Не е извършен визуален оглед на отделните редове седалки в автобуса, оглед на багажното му отделение и сервизните -спалните, в резултат на което не е установено, че в автобуса се намира турски гражданин.Тя е допуснала турския гражданин да влезе неправомерно в Р. България, без да му бъде извършена гранична проверка . Нарушението е установено от извършена проверка и от описания в справка 4485р-3099/26.04.2023 г. по описа на ГПУ - Гюешево доказателствен материал. Същото нарушение е допуснато и втори път, със същия турски гражданин, който за втори път излязъл през ГКПП-Гюешево, без да бъде проверен. .
С оглед на така установената фактическа обстановка, съдът смята, че обжалваната заповед е незаконосъобразна и следва да бъде обявена за такава, съответно жалбата да се уважи.
Съдът изрично е указал на ответникът да докаже осъществяването на фактическите основания за издаването на оспорения административен акт, недоказването на тези обстоятелства обосновава несъответствие на оспорения акт с материалноправните разпоредби.
Съвкупният анализ на доказателствата по делото /писмени, устни и видеозаписи от камери на ГКПП Гюешево/ не потвърждават извода на ДНО, че не е извършена физическа проверка, която да е включвала визуална проверка само на документите.
При извършената проверка от наказания митничар се оказва-че при нея не е установено турския гражданин да е бил в проверяваният автобус на съответната дата. Не се установява по безспорен начин, нито на видеозаписите, нито по какъвто и да е друг начин, същият да е бил в автобуса.
Непосочването на всички обстоятелства, при които е извършено нарушението, не дава възможност да се квалифицира нарушението, както и да се упражни реален съдебен контрол върху него.
Налице е и вътрешно противоречие между изложеното в мотивите на приложената справка от назначената комисия и направените крайни изводи.
Дисциплинарно - наказващият орган неправилно е преценил фактите и обстоятелствата по случая, вината, вида на извършеното нарушение и съответното му наказание.
Настоящият състав на съда, счита,че не е установено по безспорен начин извършването на посоченото деяние и заповедта е издадена в нарушение на материално - правните разпоредби, поради което се явява незаконосъобразен административен акт и жалбата срещу нея е основателна.
Съдийски състав с председател Иван Демиревски отменя Заповедта на Директора на РДГП - Кюстендил, с която е наложено дисциплинарно наказание “порицание” за срок от 6 месеца на М. Г. К., младши инспектор – старши полицай в ГКПП Гюешево от ГПУ – Гюешево при РДГП – Кюстендил.
Kuber press
>
>
>
>
>
>
|