В читалище „Братство 1869“-Кюстендил беше открита изложбата „Четенето през социализма: ГДР и НРБ“, изложбата е своебразно пътешествие из литературата на Германската демократична република и Народна република България, съобщиха за „Кубер прес“, от читалището в Кюстендил. Тя се състои от 24 плаката с текстове, снимки и видеа. 20 плаката са посветени на четенето в Източна Германия, а 4 – на българската литература през социализма, като основните теми са: списание „Дъга“, Георги Марков и Радой Ралин, историческия роман и издателство „Народна култура“.
Всички постери имат и QR кодове, които водят към видеоинтервюта. Те са записани с участието на Христо Тодоров (той говори за Елиас Канети), проф. Пламен Дойнов (за цензурата в литературата), Димитър Димов от НБУ, Георги Господинов.
Изложбата е дело на Федералната фондация за изследване на комунистическата диктатура в Германия с автор Щефан Воле, допълнена с българската перспектива от фондация „Софийска платформа", Института за изследване на близкото минало и Нов български университет. Представя се с любезната подкрепа на фондация „Конрад Аденауер" и Посолството на Федерална република Германия в София.
Постерите са подредени в салоните на читалище „Братство 1869“ и може да бъдат разгледани до 20 ноември.
Kuber press
>
|