Предвижда се паметникът да бъде изграден на ул. „Райна Цанева“ от страната на общинска поликниника, той ще бъде финансиран от Инициативния комитет. Белодробния санаториум също носи името на Райна Цанева защото тя е инициатор той да бъде изграден, след 1944 година той е национализиран.
Инициативен комитет с името „Райна Цанева майка на 600 деца“ входира в Община Кюстендил документи за изграждане на паметник на Райна Цанева, в периода 1921/1944 тя поема грижата да отгледа изучи 600 деца кюстендилчета чийто родители са починали във войните или от заболявания, това обяви пред медии Милен Георгиев председател на Инициативния комитет.
„Райна Цанева е обществена личност, която като чели в последните десетилетия отсъства от местната история, не припомня благородната кауза която посещава на децата. Райна Цанева би трябвало не само на ниво община да бъде почитана и да ес припомня добрия пример който дава. Липсата на паметник където всяка година да се отбелязва годишнина от рождението й поводът да търси решение той да бъде изграден.“ обясни още Милен Георгиев.
В Инициативния комитет влизат още: Богомил Славчев секретар, Снежана Траянска, Миглена Стоилова и адв. Любчо Върбички.
По думите на Милен Георгиев е бил споделен животът на Райна Цанева в социалните медии, публикациите са трогнали инициаторите да бъде изграден паметникът.
„На толкова много личности отдаваме почит, а на Райна Цанева не се отдава почит – която тя заслужава наред с уважението за социалната й мисия съпътствала житейския й път.“ уточни още той.
Предвижда се паметникът да бъде изграден на ул. „Райна Цанева“ от страната на общинска поликниника, той ще бъде финансиран от Инициативния комитет. Белодробния санаториум също носи името на Райна Цанева защото тя е инициатор той да бъде изграден, след 1944 година той е национализиран.
Снежанка Траянска от Инициативния комитет уточни, че има техническа процедура, която трябва да се спазят, да бъде внесена докладна записка в Общински съвет - Кюстендил, където да бъде взето решение и да се определи мястото на паметника.
„Технически ние сме готови с визията на паметника, надяваме се да срещнем съпричастност в кюстендилската общественост, насреща сме и за информация за такива хора. Сред нас също има такъв човек и това е Миглена Мирчева, чиято майка е била част от тези деца“.
Снежанка Траянска от Инициативния комитет изрази очакване идеята за изграждането на паметник на Райна Цанева да срещне съпричастност от страна на кюстендилската общественост, както и готовност за среща с нейни потомци. Тя поясни още, че са готови да реализират други подобни примери.
Според Миглена Мирчева причината да се включи в Инициативния комитет е сантиментална и лична, нейната майка, през 1944 г., е учила при Райна Цанева. За една година тя е загубила родителите си във войната и е изпратена в Русе, където завършва образованието си и се връща обратно в Кюстендил като учител в същата детска градина на Райна Цанева.
Kuber press
>
>
|