По Община регистрираните безработни са: Община Кюстендил: – 1 776 регистрирани безработни лица, с равнище на безработица – 9.5 %;Община Невестино- 46 регистрирани безработни лица, с равнище на безработица –10.7 %;Община Трекляно- 20 регистрирани безработни лица, с равнище на безработица –16.4 %.
От Дирекция „Бюро по труда“ – Кюстендил обслужва общините Кюстендил, Невестино и Трекляно, информират-че броя на регистрираните безработни лица към края на месец август 2023 г.е 1 842 лица с равнище на безработица 9,6%, предаде репортер на „Кубер прес“.
По Община регистрираните безработни са:
Община Кюстендил: – 1 776 регистрирани безработни лица, с равнище на безработица – 9.5 %;
Община Невестино- 46 регистрирани безработни лица, с равнище на безработица –10.7 %;
Община Трекляно- 20 регистрирани безработни лица, с равнище на безработица –16.4 %.
За ДБТ Кюстендил общият брой регистрирани безработни лица намалява с четирима човека , спрямо предходния месец юли 2023 г. Спрямо аналогичния период на 2022 г. броя на регистрираните безработни лица в ДБТ Кюстендил се увеличава със 114 лица.
Причината за увеличението на броя на регистрираните лица, спрямо месец август 2022г. е приключване на сезонната заетост, приключване на заетостта по някои от програмите за заетост и активиране на дейностите по активиране на неактивни лица, които да бъдат регистрирани в бюрото по труда, с цел включване в подходящи обучения и устройване в заетост.
Равнището на регистрираната безработица през месец август 2023 г. е изчислена като дял на регистрираните в бюрата по труда безработни лица към икономически активните лица, установени при Преброяване 2021 г.
По отоншение структурата на регистрираните безработни лица по образование през месец август 2023 г., е следната: висше образование 155 лица, или 8.41 % от общия брой; със средно образование са регистрирани 593 лица, или 32.19 % от общо регистрираните; с основно образование са регистрирани 353 лица, или 19.16 % от общия брой регистрирани и с начално образование са регистрирани 741 безработни лица, или 40.23 % от общия брой.
От общия брой регистрирани безработни лица в ДБТ Кюстендил, 570 са регистрираните продължително безработни лица, т.е. с регистрация в бюрото по труда над 1 /една/ година.
Агенцията по заетостта, чрез своите териториални поделения стартира финансова подкрепа за работодатели и безработни лица. Възможностите за това са определени в Националния план за действие по заетостта, приет с Решение на Министерски съвет от 14 сепетмеври 2023 г. Ще бъдат подкрепени работодатели, които желаят да наемат безработни лица или да организират обучение на заети/безработни, както и самите безработни лица.
За Дирекция „Бюро по труда“ – Кюстендил е обявена процедура за кандидатстване от страна на работодатели, които желаят да разкрият работни места и желаят да наемат безработни лица, които са с непрекъснато поддържана регистрация, не по-малко от 6 месеца или безработни лица до 24-годишна възраст, или безработни лица над 50 години, или безработни лица с основно и по-ниско образование (чл.51.ал.1 от ЗНЗ) и лица с трайни увреждания (чл.51, ал.2 от ЗНЗ). Има обявен свободен финансов ресурс по Национална програма за заетост на хора с трайни увреждания и за обучение на безработни лица за придобиване на професионална квалификация (чл.63, ал.1 от ЗНЗ).
Регистрираните безработни лица могат да се възползват във включване в мерки за насърчаване на предприемачеството на безработни лица регистрирали микропредприятие.
От 23 март Агенцията по заетостта стартира прием за заявления от родители на безработни лица по проект „Родителска заетост“.
Основната цел на мярката е да продължи подкрепата за осигуряване на по-добър баланс между професионалния и личния живот на родителите чрез осигуряването на безплатен детегледач. Освен възможностите за полагане на грижи за отглеждане на деца, ще бъдат предоставени и услуги за улесняване достъпа до заетост. По този начин ще бъде осигурена превенция на отсъствието на родителите от пазара на труда.
Одобреният проект се реализира по програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд+, а неговият финансов ресурс е от 24 млн. лева. родителите които могат да се включат в проекта, са разделенив следните няколко групи.
Родители на деца от 0 до 5 годишна възраст включително многодетни и или самотни родители-незаписани в детска ясла/градина, които имат осигурено работно място по трудово/служебно правоотношение или са самостоятелно заети/самоосигуряващи се лица, но към момента полагат грижа за децата си и не са се върнали на работа и ползват отпуск;
В този случай детегледачът ще получава трудово възнаграждение в размер на минималната работна заплата, като се поемат и дължимите от работодателя осигурителни вноски. Допълнително възнаграждение, в размер на ½ от минималната работна заплата, се предвижда за детегледача, в случай че полага грижи за второ или повече деца от семейството.
Родители на деца от 0- до 12-годишна възраст, които са се върнали на работните си места и децата им посещават детски ясли/градини, както и училище.
Трудовото възнаграждение на детегледача е в размер на ½ от минималната работна заплата, като се поемат и дължимите от работодателя осигурителни вноски за лицето, полагащо грижи за едно дете до 4 часа на ден. Допълнително възнаграждение, в размер на ¼ от минималната работна заплата, се предвижда за детегледача, в случай че полага грижи за второ или повече деца от семейството.
- Безработни лица, регистрирани в бюрото по труда, които са родители на деца от 0- до 5-годишна възраст, незаписани в детска ясла/градина (грижата е допустима до 8 часа на ден), или многодетни или самотни родители на деца от 0- до 12-годишна възраст, посещаващи детски ясли/градини, както и училище (грижата е допустима до 4 часа на ден).
Лицата, които могат да кандидатстват за детегледачи по проекта, са търсещи работа безработни лица, които не получават пенсия за осигурителен стаж и възраст. Както досега, след одобрение от страна на родителите, с детегледача се сключва трудов договор с работодател Агенцията по заетостта за срок до 18 месеца или до навършване на 5-/12-годишна възраст на детето, или до приключване на проекта.
Родителите и безработните лица (детегледачи) могат да подават своите заявления за включване в проекта само по електронен път чрез подаване на електронно заявление. Електронното заявление ще бъде налично в периода на прием на заявления на официалната интернет страница на Агенция по заетостта.
Удължен е проект „Нова възможност за младежка заетост” по ОП РЧР 2014-2020 г.
Срокът на субсидираната заетост по проект „Нова възможност за младежка заетост“ се удължава до 30.09.2023 г.
Подължава приемът на заявки и сключването на договори по проекта. След 30.09.2023 г. остатъкът от предвидената субсидирана заетост по действащ договор за заетост (стажуване, обучение по време на работа или осигуряване на заетост) има възможност да бъде дофинансиран по реда на процедура „Младежка заетост ”, която предстои да стартира.
Kuber press
>
>
|