Миналата година общо взето е по-добра за пчеларите от кюстендилско в нашия регион от предишните две години, въпреки тежкото начало свързано с висока зимно-пролетна смъртност, големи загуби и силно отслабнали пчелни семейства, трудно развитие -вследствие дъждовния период и силните валежи, това каза в изявление пред медии Тихомир Стоицов председател на сдружение „Пчела“, предаде репортер на „Кубер прес“. По-късно след стабилизиране на времето многото влага в почвата се отблагодари много билки цъфтяха продължително и пчелните семейства успяха да се запасят с мед за себе си но и да дават не лоша стокова продукция, уточни той.
„Не лоша разбира се за нашия регион, при нас добивите ако са около 10 кг. от пчелно семейство те са добри. В случай повечето от колегите имат около 10 кг. Заради дъждовното време годината беше силно роева и много от пчелните семейства изпаднаха в роево настроение което не успя да спре и имаше загуби на стокова продукция и пчелни семейства.“обясни още той.
По думите му цената на меда продължава да се определя от пазара и вероятно това няма да се промени. Ако има промяна на цената на горе ще е малко за монофлорните медове, за класическия билков мед цената ще си остане същата от 15 лева за килограм.
Тихомир Стоицов председател на сдружение „Пчела“, призна че винаги ще има кой да продава мед на по -ниски цени -било такива за които пчеларството не е основен доход.
„Било прекупвачи от други краища на страната -където годината за пчеларите беше изключително тежка, без възможност за реализация и разчитайки основно на едрова продажба. Офертите са в порядъка между 3,50 и 3,80 но реални сделки няма-защото много от търговците са се запасили с китайски и украински, пчелен мед -като официално то обявяват за български пчелен мед.“ обясни още Тихомир Стоицов председател на сдружение „Пчела“.
По думите му няма отказали се пчелари, загубилите пчелни семейства не ги възстановяват по причини-малки добиви, трудна реализация и големи разходи.
„Основния проблем за пчеларите са горивата, защото един пчелин да бъде рентабилен трябва най-малко веднъж седмично да е посетен, ако пчелините са отдалечени на 30, 40 и повече километра това е най-сериозното перо -разходи. Отделно повишените в пъти цени на консумативи в т.ч. восъчни основи и лекарства.“, обобщи Тихомир Стоицов председател на сдружение „Пчела“.
В Община Кюстендил регистрираните пчелари са над 1500 човека, не са регистрирани пчелните семейства в селата където в един двор има по едно, две пчелни семейства.
Пчеларите от Община Кюстендил са информирани за протеста пред МЗХ в София който ще бъде на 20 септември, основното искане е забрана на внос на украински мед.
Kuber press
>
|