Срещу предложения Териториален план за справедлив преход, стоят недомислици и мъгляви предложения, прозират лобистки интереси. Област Кюстендил ес потенциал за създаване на медицински центрове за лечение на хронично болни или ранени, благодарение на чистия въздух и минералната вода.
В Община Бобов дол се проведе публично обсъждане на Териториалния план за справедлив преход, касаещ въглищните райони Бобов дол, Стара Загора и Перник, на срещата присъстваха областния управител Александър Пандурски, кметовете на населените места, представители на синдикатите и ръководствата на енергийните и въгледобивни дружества, от Министерство на енергетиката нямаха представител, съобщава в личния си профил депутатът от Дупница, Радослава Чеканска, предаде репортер на „Кубер прес“.
Предстоят изключително трудни процеси в целия регион, които ще доведат до тежки социално-икономически и демографски тенденции. На фона на очакваната тежка безработица в общините Бобов дол, Дупница и Кюстендил, в плана липсва алтернатива за създаване на устойчива заетост. Предложените мерки за справяне с предстоящите трусове включват мъгляви предложения, поредица от недомислици и фактологически грешки. Според Териториалния план „Област Кюстендил разполага със значителен фотоволтаичен, вятърен и геотермален потенциал, както и с потенциал за зелен водород. Така например в община Сапарева баня се намира геотермалният извор с най-високата температура на Балканите - 103,5о С. В град Дупница изворът се използва като източник на отопление за редица обществени сгради. В момента се проучва трети извор край съседното село Бистрица, както и в град Кюстендил. Област Кюстендил има голям потенциал за създаване на медицински центрове за лечение на хронично болни или ранени, благодарение на чистия въздух и минералната вода”.
Експертите, изготвили Териториалния план не знаят, че в Дупница сградите никога не са се отоплявали с термални води. Това се случва единствено в Сапарева баня. Проучванията в село Бистрица все още текат, както и няма трети извор, който да се обследва. Парадоксално е да се смята, че след закриването на ТЕЦ –а и въглищните централи, справедлив и устойчив преход може да се осъществи чрез лекуване на ранени и хронично болни.
„В качеството си народен представител и член на Комисията по образование в НС бях впечатлена да прочета , че преходните мерки, които следва да се осъществят, включват: „Създаване на съвместни научноизследователски и развойни дейности между академичните среди и бизнеса (напр. чрез инкубатори и индустриални клъстери). Такива ще доведат до развитие на нови знания, които са основа за въвеждане на нови технологии и иновации на продукти и процеси, а също така биха могли да бъдат места за повишаване на квалификацията и преквалификация.” В същото това време е отчетено, че на територията на област Кюстендил няма нито едно висше учебно заведение, както и научни институти, което влиза в пълно противоречие с предложението. За кои академични среди говорим и за какви развойни дейности на място, в което липсва академична и научна общност? Може би ще си внесем от Канада?!? Още повече, че в целия ЕС разходите за НИДР / Научноизследователската и развойна дейност/ не са на впечатляващо ниво. Такива реално има в Япония, САЩ и Китай. Или казано с прости думи, дейности, които са трудни за осъществяване от европейските държави, ни се представят като справедлив преход за осъществяване в градове като Бобов дол, Дупница и Кюстендил. Говорим за хиляди човешки съдби и оцеляването на цялата област. Няма как да се съгласим с предложения Териториален план, защото насреща не стои нищо! Въпреки, че не съм експерт по енергетика си направих проучване. За пример ще дам Полша. Там териториалните планове са 500 страници, детайлно разработени, като най - важното е как да се помогне на хората, които ще загубят работата си.Ако си направите труда ще видите, че са разписани наистина реално изпълними и конкретни мерки, а не парадоксални небивалици. Плановете трябваше да се обсъдят в Народното събрание и Комисията по енергетика, за експертно мнение и едва тогава да бъдат пуснати за обществено обсъждане. Очевидно се търсят и намират варианти за заобикаляне на процедурите, в което пък започват да прозират едни лобистки интереси. Още повече, че няма яснота защо въобще е заложена 2026 –та година, след като с Решение на Народното събрание, това трябваше да се случи през януари 2038 година, срок заложен и в ПВУ.
Заедно с областен управител, кметове на населените места, представители на синдикатите и ръководствата на енергийните и въгледобивни дружества излязохме със становище, чрез което заявихме своята загриженост за бъдещето на региона и несъгласието си към така представения Териториален план за справедлив преход.
Kuber press
>
|