За 16 -та година пространството около Обреден дом -Кюстендил стана арена на Културния форум "Панагия - Въздигане на хляба" 2023, деня в с който по традиция жените в месят хляб с молитва за добруване, украсяват го с пластики, изразяващи най-значимите идеи от бита и го занасят в храма с благодарност към Богородица, предаде репортер на „Кубер прес“
Читалищни щандове с богато представящи хляба в многото разновидности и пътя до него, привличаха погледи на дошлите на празника, читалище „Съгласие -20027“ -Жабокрът е редовен участник в Панагия и със свой щанд.
„Винаги участваме в "Панагия - Въздигане на хляба", и тази година сме се постарали да представим всичко свързано с хляба, на масата може да видите зелници, баници, кексове, разбира се традиционните питки без които не може, качамак който от две, три години задължително присъства ,динята и гроздето без които не може да има празник. Всичко приготвено от сръчните ръце на жабокрътските невести и жени, за което им благодаря!“ това каза пред „Кубер прес“, Милена Стоименова председател на читалище „Съгласие-2007“-Жабокрът.
По думите й трябва да се почитат българските празници, защото те са уникални и трябва да останат във времето.
„Панагията е символ на хляба, на майката, на земята, на всичко без което не можем. Хората почитат хляба, но трябва да се обърне повече внимание към родното и разбира се най-вече хляба“ , добави още Милена Стоименова.
Читалище „Христо Ботев-1920“ в Таваличево демонстрира забележителна аранжировка на щанда, с подредени кулинарни, тестени, изделия в т.ч. питки, кексове, зелник, мед. Всичко приготвено от жителите на Таваличево.
„Аранижорвката на щанда е моя на кметицата, библиотекарката и моята дъщеря, когато нещо се прави с желание няма как да не бъде хубаво. Почитаме празника на Пресвета Богородица и празника на хляба Панагия .Благодаря от сърце на всички които ме подкрепиха с прекрасните питки и баници. Участието в на "Панагия - Въздигане на хляба" 2023 е повече от Празник, това е ден в който почитаме и възхваляваме хляба .Панагия е символ на доброто, на любовта между хората, на любовта към храната. Важното е -че доброто винаги побеждава“, това каза председателя на читалището в Таваличево Антоанета Георгиева.
В 12 часа по време ва кулминацията на празникът Негово Преосвещенство Белоградчишки епископ Поликарп, викарий на Софийския митрополит, в съслужение с Негово Преосвещенство Велбъждският епископ Исаак – втори викарий на Българския патриарх и духовен надзорник на Кюстендилска духовна околия, отслужи водосвет за здраве и благоденствие на жителите и гостите на Кюстендил чийто Храм Успение богородично също има празник.
Епископ Поликарп отправи благопогелания към жителите и гостите на Кюстендил:
" Нека никой не бъде лишен от хляба, нека по света бъде мир, благополучие, благата воля между човеците и винаги да бъдем проводници на доброто в света“.
Веднага след това осветените пити предишния ден бяха разчупени и раздадени за здраве на хората.
Официалните лица на празничния водосвет бяха областният управител инж. Александър Пандурски, кметът Петър Паунов, председателят на Общински съвет Иван Андонов. Гости на днешния празник бяха и група бесарабски българи от Чушмели, Украйна.
Празничната програма продължи с участието на формация “Фолк арт”, етнографско представяне на културното наследство и месене на хляб.
Kuber press
>
|