На пресконференция кмета на Община Кюстендил и екип отговарящ за градоустройството и озеленяването на територията на общината информираха защо и какви са причините да бъдат премахвани големи, опасни, дървета чиято възраст е над 80 години в някои квартали и централна градска част ,предаде репортер на „Кубер прес“.
Според гл. архитект на Община Кюстендил Стояна Чавдарова, общинска администрация действа съгласно законодателството, съблюдава реда на Закона за устройство на територията, правилата и нормативите касаещи зелените територии. Тя добави, че се поддържа се регистър на зелените площи.
„Уличното озеленяване е много малка част от зелената система. Зелената система на града е балансирана. От законова гледна точка тя е оптимална. Българското законодателство стимулира озеленяването. Предвижда се до 40 % зелена площ за всеки един имот с ниско застрояване“ поясни още арх. Стояна Чавдарова.
По думите й градската среда включва и преместваемите обекти каквито ас масите към заведенията за хранене и кафенетата, чийто собственици са длъжни да подядат заявления за тяхното поставяне. Разрешенията се издават от кмета на Община Кюстендил
Старши експертът по озеленяването Мария Георгиева уточни, че премахването на големи дървета в кв. Бузлуджа и централната градска част се налага поради факта, че те са на възраст, над 80 години и са опасни. Основното нещо, което гражданите няма как да видят е това което се случва с кореновата система. Има инфраструктурни преминавания покрай кореновата система, многократно разкопаване. Всичко това се отразява на кореновата система на тази растителност. На нас се пада тежката задача поетапно да подменяме тази растителност“,
По думите й над 400 нови дървета са засадени в Кюстендил за последните 4 години. В началото на тази година са засадени 30 броя кълбовидни акации - бъдещата визия, ще бъдат сменяни високи, потенциално, опасни дървета. Това е процес който ще отнеме много време, работата е поетапна.
От своя страна кметът на Кюстендил Петър Паунов благодари за загрижеността и подаваните сигнали от жителите на града. Водещото е -каза още той-загрижеността за здравето на всеки.
„Големите кестени се чувстват чудесно в паркове като пред общината и банята и евентуално в големи зелени пространства. Те няма как да се чувстват комфортно близко до къщите, заради многократните, интервенции на коренната им система. Увреждат, настилки, къщи и огради. Няма да застрашим зелената система, за да продължим да дишаме този чист и зелен въздух.. Подмяната ще бъде с подходящи дървесни видове“, обобщи градоначалникът.
Kuber press
>
>
|