В село Гюешево, Община Кюстендил, местното читалище „Просвета 1921“ и кметско наместничество-Гюешево организираха -„Хайдушка вечер“, посветена на Румена Войвода, съобщи за „Кубер прес“, Татяна Георгиева кметски наместник на село Гюешево, Община Кюстендил.
На кон ученичката Йоана Йорданова от Гюешево се превъплати в ролята на местната героиня Румена Войвода придружавана от комита влезе в селото и поздрави дошлите да станат част от „Хайдушка вечер“, след което беше приветствана с аплаузи. Всички си спомниха за Румяна Георгиева Павлова родена през 1829 година в селото, една от малкото хайдути жени, произхождаща от борческия род на дервенджии.
Събитието се състоя на площада на над 100 годишната гюешевска гара. „Хайдушка вечер“, беше открита от Татяна Георгиева кметски наместник на село Гюешево, Община Кюстендил.
Деца от местното читалище активно участващи в проявата, представиха рецитал посветен на Румена Войвода. Специално да участват в посветената вечер на Румена Войвода в Гюешево дойдоха роднини на Румена Войвода от страната.
Дедо Павле, дядото на Румена бил непокорна глава с пълен с ножове и пищови. Той с радост осигурил най-хубавата играчка на момичето - пищова. Губел си времето да учи Румена от дете да стреля.
„Тази година в организацията по провеждането на „Хайдушка вечер“ с нас работиха и ни съдействаха собствениците на конната база в Раненци, дори участваха в пресъздаването. Изказвам благодарности към своите съселяникоито помогнаха за организирането на празникът,както и на конна база Раненци с които надявам се да продължим и занапред сътрудничество чието начало вече е дадено“, каза още Татяна Георгиева кметски наместник на село Гюешево, Община Кюстендил.
Гости бяха председателя на ОБС и председател на читалище „Братство-1869“ Кюстендил Иван Андонов, общинския съветник Валери Йовев, председателя на ВМРО Кюстендил Георги Петров, кметове на кметства и кметски наместници.
Припомянаме, че от 1856 г. излиза като хайдутин в гората и организира чета. Действа в Осоговоския балкан. “Румена от Каменичко с оръжие се явила с дружина от 15-16 души, която прави опустошения в осоговските села”.
Бързината, с която се придвижвала четата, нощните нападения, изненадата, внезапните удари накарали насилниците в Кочани, Кратово, Щип, Крива паланка и Кюстендил да треперят.
По-късно има опит да бъдат убити след предателство от техен четник. И двамата оцеляват, но четата се разпада и Стоян и Румена заминават за Румъния. Датата на смъртта на Румена войвода е неизвестна.
Kuber press
>
|