Административен съд Кюстендил отмени решение на дупнишкия Районен съд относно отменено наказателно постановление издадено от Инспекция по труда за липса на трудов договор на работник в шивашка фирма.
Административен съд Кюстендил разгледа дело образувано е по касационна жалба на директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – Кюстендил, против решение на Районен съд - Дупница с което е отменено наказателно постановление за наложено на шивашка фираме в Дупница административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 1 500 лева,за липса на договор на работник, според публикация на Административен съд Кюстендил, предаде репортер на „Кубер прес“.
В касационната жалба се излагат конкретни доводи и се прави се искане за неговата отмяна и потвърждаване на наказателното постановление.
Ответникът - "Д.2." ООД, счита, че обжалваното решение на Районен съд - Дупница е правилно, постановено в съответствие с материалния закон, без допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и обосновано. Моли същото да бъде оставено в сила.
Представителят на Окръжна прокуратура – Кюстендил-Мариана Сиракова дава заключение за основателност на касационната жалба.
От представените пред районния съд доказателства се установява, че е извършена проверка на място и по документи за спазване на трудовото законодателство от служители на Дирекция „Инспекция по труда“ – Кюстендил на обект: шивашки цех в гр. Дупница, стопанисван от "Д.2." ООД. При проверката е установено, че посоченото дружество в качеството му на работодател не е уредил отношението при предоставяне на работна сила като трудово правоотношение с лицето Л.В.З. към датата на проверката, като не е налице сключен трудов договор преди постъпването й на работа на длъжност „шивач“. За проверката е съставен протокол за извършена проверка.
По делото е приложена декларация, подписана от потърпевшата в която е отразила, че работи в предприятието, с работно време от 8.00 до 16.30 часа, като в този ден била за проба и е отразено, че няма сключен трудов договор или граждански договор, като не е отбелязано получено копие от заверено уведомление и екземпляр от сключен писмен трудов договор.
За неоснователно настоящият състав намира възражението на ответната страна, че правоотношението между дружеството работодател и Л.З е гражданско, а не трудово.
Според съда трудов е и договора със срок за изпитване, в каквато насока са доводите на ответника относно необходимостта лицето да прецени дали ще може да изпълни конкретната възложена му задача. Такъв договор може да се сключи и когато работникът или служителят желае да провери дали работата е подходяща за него.
Правилна и законосъобразна е преценката на наказващия орган по отношение на индивидуализацията на наказанието, която го е мотивирала да наложи имуществена санкция в минимален размер. Така определеното наказание е справедливо и не подлежи на преразглеждане от съда.
По изложените съображения, настоящият касационен състав счита, че постановеното решение от дупнишкия съд е неправилно поради нарушение на материалния закон и следва да бъде отменено. Тъй като спорът е изяснен от фактическа страна, касационната инстанция следва да постанови ново решение по същество, с което да потвърди наказателното постановление.
Със свое решение Административен съд Кюстендил отмени решение постановено от Районен съд Дупница и потвърди наказателно постановление издадено от директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – Кюстендил.
Kuber press
>
>
|