Днес в в Траурен парк Кюстендил бяха отбелязани 45 години от смъртта на Асен Суйчмезов, той удостоен с най- високото звание в Израел „Праведник на света“ през 1973г., а през 1997 г. получава посмъртно най-високия български орден „Стара планина“. Удостоен е със званието „Почетен гражданин на Кюстендил“, предаде репортер на „Кубер прес“.
На отбелязването присъства и внукът на Асен Суйчмезов -Асен Милчев, който в изявление пред медии сподели спомени отпреди 45 години.
Той каза ,че ако не се разказват и помнят събитията и каква е поуката от тях, те се повтарят като народа носи последствията.
„Семейството на дядо ми Асен на когото съм кръстен са живеели в еврейската махала, израснал е между тях и е посещавал еврейска забавачница, израсъл е с мисълта, че хората от всички етноси са равни и могат да живеят заедно. Неговия дюкян е бил заобиколен от еврейски дюкяни, между тях е имало близка връзка и симпатии.“, припомни внукът на Асен Суйчмезов- Асен Милчев.
Според него най-важното е-че решението на правителството от 8 март 1943 година ,което се страхуват да обявят и касае депортацията на евреите от България. В началото не е било ясно къде ще бъдат депортирани, чувало се е за Полша където да работят в трудови лагери.
Кюстендил е бил сред първите градове откъдето е трябвало да започне депортирането на евреите. По това време Асен Суйчмезов е бил в Скопие по негови сделки, там на пазара видял разпродажба на имущество на вече депортирани евреи-това го е трогнало. Връщайки се в Кюстендил казва-че трябва да се действа нова да не се случва и че не вярва някой да не е съгласен-че депортацията е нечовешка. Събират се група от първенците на града и решават делегация от 40 човека да отидат в НС при зам. председателя на НС Димитър Пешев представител на Кюстендил. Говори се, че вагоните са на гарата, Асен Суйчмезов изпраща синът си да отида да провери с колело дали това е вярно.От 40 човека се явяват 4 ма, които според Асен Суйчмезов са с лъвски сърца за 400 човека. Полицията следи за да няма демонстрации, групата се качва на файтон и от Копиловци хващат влака да София и отиват при Димитър Пешев. Той от своя страна като представител на законодателната власт, който иска среща с министърът на МВР-първоначално е отказана, след разговори те са поканени и приети. Докато текат разговорите пир вътрешния министър, Габровски след разговор по телефона се връща и казва-„Депортация няма да има“. Тогава Димитър Пешев казва на Асен Суйчмезов да се прибере в Кюстендил и да информира хората, че няма да има депортация, да бъдат спокойни.
„Сега се говори за гражданско общество ,ако някой може да ми каже какво е?...Това което тогава са направили кюстендилци са заченки на гражданското общество. Събират се решават единодушие и започват да работя. Дядо ми е бил партийно неутрален ,затова си е позволявал да говори по-свободно. Все пак Кюстендил е забележителен и с това -че тук са живеели хора от различни етноси без дискриманация, така обществото е действало в защита на своите съграждани евреите и накрая успяват“, обобщи Асен Милчев внук на Асен Суйчмезов.
Kuber press
>
|