Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
От БСП Кюстендил и БКП с памет за Аничкин, Стефан Димитров и Харалампи Иванов !
  Категория: Общество     17:42 - 7/June/2023

Отбелязаха годишнина от трагедията при Таваличево.

Представители на БСП Кюстендил и БКП  почетоха Аничкин, Стефан Димитров и Харалампи Иванов,   Игор Игов от БКП Кюстендил припомни трагедията от 1944 година съпътствана с предателството, съобщи за „Кубер прес“, Елица Панева областен координатор на БСП Кюстендил.

„ Паметниците са важна част от културната идентичност и самобитност на обществото. Това не са просто късове камък, това е съхранение на историческите ценности, като социален ангажимент пред обществото. Всеки паметник е част от идентичността и културното развитие на едно общество. Днес БКП Кюстендил и БСП Кюстендил отново сведохме глави и почетохме годишнина от трагедията при Таваличево. Памет за Харалампи Аничкин, Стефан Димитров и Харалампи Иванов !“ добави тя.

Сега селото е спокойно. Пролетта е разбудила дърветата и зеленият им цвят приятно га­ли окото. По улиците тичат безгрижни дечица, бързат за някъде хората.

Така е сега. А преди години този ден се превърна в кошмарен за таваличани. Писъкът на куршумите и трясъкът на бомбите накъса спокойствието  на деня, хвърли в паника хо­рата. Повод за всичко това бе­ше едно подло предателство.

След убийството на Мара Петлякова връзката на дупнишкия партизански отряд „Коста Петров“ с Централния комитет на партията се прекъсва. Това налага да бъде изпратен в отряда друг човек. Най-лесно та­зи задача може да се осъщест­ви с помощта на Кюстендил­ския отряд, чията задача е поддържането на няколко нелегални канала.

През май 1944 година Кюс­тендилският отряд получава нареждане да преведе при дупнишките   партизани членът на  ЦК на партията Стефан Ди­митров, най-възрастният пар­тизанин в България. С тази за­дача са натоварени Кирил Ни­колов — Странджата и Харалампи Аничкин — Паисий. Срещата е определена да стане около Катрище или Таваличево. С тях заминава и Ангел Змияров. От Дупнишкия отряд  тръгнали Харалампи Иванов—Ка­мен и Марко Бехар — Челкаш.

Край Таваличево партизани­те се срещнали и решили да си отпочинат при сигурни ята­ци от селото. В Мирчо Генин се настаняват дядо Стефан, Камен и Паисий, а в Симеон Илиев — останалите трима. Всичко до този момент е изпълнено безупречно.

На 7 юни сутринта Xаралам­пи Иванов, който е родом от  това село, излязъл да набера череши. За беля обаче го забелязва детето на Никола Изполджията и побързало да се похвали из махалата: „Ампе си е тука“. Жената на Мирчо, където от­седнали партизаните, го плес­нала и му поръчала да  мълчи. Изполджията обаче отдавна чакал такъв сгоден момент. Пар­тизаните през есента на 1943 година ликвидирали зет му в Горна Козница, полицай, и той търсел начин да отмъсти за него.

От този момент ЗАПОЧВА ДРАМАТА.

Ятачката баба Пана Илиева е прехвърлила 75-те години. Времето е изтрило част от спо­мените. От побоищата в поли­цията ръцете й треперят, гла­сът й често-често пресеква. Но този ден  тя помни и трудно ще го забрави.

—Партизаните ме изпратиха у Иван Тирибачки, Георги Генин, Мите Миразчийски и у други за дрехи и сапун. Като се върнах, ми казаа, че идва­ла некаква жена и ме викала. Требе да ни виде ми рекоа. Се­тих се коя е.

За жената на Изполджията изглежда не е било трудно да забележи партизаните. Къщата е била малка — ,,солдрама, две стаи, кошара”.  Изполджията  бьрза при кмета, при Турчина, както го наричат селяните. Този  бедняк не се замисля, когато тръгва да извърши пъкленото си дело.

След малко селяните чуват първите изстрели. Войниците, които са били в селото със съмнителната мисия по реквизи­ране на сламата, стрелят по Паисий, Камен и дядо Стефан. Тримата партизани се разбягали на различни страни. Вражи куршум настига Харалампи Аничкин в подножието на балкана, Харалампи Иванов тича към селото. Тук обстановката му е позната и навярно се е надявал да изчезне от погледа на преследвачите из тесните и криви селски улички. Но няколко крачки не му достигат, за да свие зад близкия ъгъл. Пареща болка прерязва крака му в глезена. Той се мъчи да направи нова крачка, но на­празно. Безсилен пада на земята, а войниците като озверени кучета се нахвърлят отгоре му.

Най-далече успява да избя­га дядо Стефан. В Таваличево партизаните са дошли от Катрище и затова той тича натам. Трудно е да си представи човек какви сили е притежавал то­зи 62-годишен мъж, за да успее да бяга от врага повече от 3 км. Голият баир над Катрище ври от куршумите на картеч­ниците. И уплашените селяни виждат  как гоненият човек се спира и някак неестествено бавно се свлича върху камъни­те.

Какво става с другите трима партизани?

— Бех напунила фурната с леб кога загърмеа войниците — разказва баба Пана. — Чу­дех се що да права. Само току сновех до пато и обратно. По едно време изскочиа и парти­заните, що  беа  у нас и побегнаа край селото. От них никой не можеа да утепат.

Разговаряхме за този ден с още един ятак — Георги Генин. Седнал на малко столче, едрият мъж, за когото трудно би се повярвало, че наближава 70-те, говореше бавно, с тежки въздишки.

— Бехме си правили сбогом с партизаните. Чичо Георгийо, рекоа ми, че дойдеме чак окол Петковден. На 7 юни с брато пръскахме лозе на „Расуля“. Като седнахме да обедваме, брато каза, че пак са дошли— Ампе, неколко други и един старец с тояжка. Тамън това си думахме и припукаа пушки. Скрих се зад една круша и наблюдавам що става. Нагоре видех един човек (Харалампи  Аничкин — б. а.) и току го отнема. Три­ма избегаа накъде Катрище…

Врагът е в стихията си. Едни преследват избягалите парти­зани, други започват да арестуват. Ятаците, в които са били партизаните, са подкарани към Катрище. Още един ужасен момент се е запечатал в съзна­нието на баба Пана.

— Качиа ни на една кола. По това време войниците довлекоа  дедо Стефан. Влачат го за нозето, а главата му треска по пато. Оставиа го пред колата, та да се плашиме.

Варварството на палачите не стига дотук. Смятат, че това е малко, за да се запомни „тяхната победа“. На 9 юни в селото пламват три пожара. Две яташки и една партизанска къща са в пламъци. В дома на баба Пана имало чувал с морска сол на буци. Когато солта била обхваната от огъня, започнала да пука. Палачите бягали, за­щото мислели, че това са бом­би, оставени от партизаните.

„Успехът“ на военните не радва хората. Те покрусени наблюдават тази вандалщина. Само неколцина потриват доволни ръце — свършили са добре работа та си.

Така трагично завършват събитията на 7 юни 1944 г. Три свид­ни жертви падат за народна свобода.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

снимки:Елица Панева

Kuber press

>

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама