Кметът на Община Кюстендил Петър Паунов отново в задочен разговор с гражданите, отговори на въпроси зададени до общината и регионални медии, първия сигнал който градоначалника коментира е относно закупуване от родители на деца в детските градини на телевизор и чаршафи, предаде репортер на „Кубер прес“.
В отговор кмета и запитване до детските градини отговори, че по инициатива на родителски комитети се купуват блокчета ,моливи но няма практика от родители да ес събират пари за консумативи.
На питане дали ул.“Колуша“ ще стане паркинг от отговора на кмета Паунов, се разбра-че транспортната комисия не е успяла да вземе решение, очаква се да бъде чуто мнението на експертите от Институт по пътна безопасност, което да бъде съгласувано с ОБС Кюстендил.
Анета Костова пита: Тези огромни дървета при кафето на Чудомир ще бъдат ли отрязани своевременно или ще чакаме ураган да стори непоправимото? От своя страна кметът обясни, че зелената система на Кюстендил е създадена през 50-те години на миналия век, а средната възраст на дървесните видове е около 70 години, като отделни видове надхвърлят 80, 90, дори 100 години.
На питане дали навсякъде и навреме се коси градоначалникът каза, че над 1000 дка площ се коси от общински екипи почти навсякъде е окосено поне по веднъж в центърът и в някои квартали повече от веднъж.
В тази връзка е предизвикателство пред Общината подмяната на дървесната растителност, особено тази разположена по тротоарите. Отделни дървесни видове са ценни и общината се стреми да полага специфични грижи. Кмета Паунов припомни, че през 2020 година Общината е наела лицензирани специалисти, които да обследват дърветата в центъра на Кюстендил, както и 4 чинара в квартал „Колуша“. Експертите са посочили в доклада си, че няма основание въпросните дървета да бъдат отсечени, като те са в добро фитосанитарно състояние.
Росица Апостолова попита кога дърветата ще бъде окастрени. „Дърво намиращо се на улица „Неофит Рилски“, на 50 метра от Общината принуждава хората да ходят по улицата, защото е обрасло почти до долу. Не е само то“. Кметът Петър Паунов обясни, че се извършва непрекъснато кастрене, като и това дърво ще бъде включено в системата. „Хиляди са дърветата, но екип, който работи с вишката е един“, отговори кметът.
Сред въпросите имаше и питане относно работните места и инвестициите в Кюстендил.
„Към момента има 319 работни места на Бюрото по труда в Кюстендил. Не зная какви работни места очаквате да се отворят, но аз не откривам сфера, в която да няма. Съобразно специалностите можете да се ориентирате. Що се отнася до инвестиции и вие самите можете да инвестирате, има достатъчно свободни терени“, заяви Паунов.
„Издадени са 59 строителни разрешения, девет проекта се гледат на експертен съвет, над 60 инвестиции се правят в Кюстендил, града е залят от инвеститори.“,добави той.
Той предостави и статистика за първото тримесечие на НСИ за средната работна, според която област Кюстендил е на 6-о място в страната. „Заварихме я на предпоследно място, зад нас сега са Благоевград, Видин Силистра, Хасково и Смолян. Четири от тези области са със средна работна заплата за месец март под 1300 лв. Средната работна заплата за Кюстендилска област е 1344 лв. Заплатите не са най-ниските в страната, а работни места има. Не са заети и работните места в Общината, които обявихме“, посочи още кметът.
Иво Алекандров постави следния въпрос: “В кв.Изток се продават наркотици като топъл хляб, известно ли ви е?“
„Знаем че на север, и на запад и на юг се продават наркотици. Може да сте разбрали, започваме сериозен дебат както с експерти, съграждани и заинтересовани институции. Ако имате конкретен сигнал, подайте го и ние ще го препратим на прокуратурата и органите на МВР. Важно е несамо да не се продава но и да не се купува, затова е важно да работим с младите хора ,за да не ставаме жертва на тази напаст“, обобщи кмета Паунов.
Kuber press
>
>
|