На 23 май, Регионален исторически музей - Кюстендил ще бъде домакин на изложбата "За корените" на кюстендилския художник Станислав Божанков, проявата е с начален час 18,00, съобщиха за „Кубер прес“, от музея в Кюстендил.
Кюстендилския художник Станислав Божанков Завършил графика в Академията за изящни изкуства „Ян Матейко“, Краков, Полша, в студиото на проф. Анджей Пийч, Станислав Божанков работи в областта на живописта, рисунката и графиката. Участвал е в около 400 изложби (биеналета, триеналета, кураторски проекти и др.) - Филаделфия, Варна, Тайпе, Майданек, Уимбълдън, Бусан, Сеул, Ню Йорк, Любляна, Куала Ломпур, Истанбул, Пловдив, Люксембург, София, Ибиса, Канагава, Шанхай и др. Има 27 международни и национални награди, като най-значимите са:
- 1993 Варна, Международно Биенале на графиката - „Голяма награда за млад художник“
- 2003 Ню Йорк - „The Pollock-Krasner Foundation Grant”(графика и рисунка)
- 2007 Ню Йорк - „The Pollock-Krasner Foundation Grant”(живопис)
- 2016 The 2016 American Art Awards (рисунка), LA, USA
- 2022 “GOLD LIST - Top Contemporary Artists of Today”- селекция на списание”Art Market Magazine” за 2022г.
- 2023 „First International Prize DONATELLO”, Borghese Palace, Флоренция, Италия
За корените - като опит за локализация, търсене на идентичност и себеразбиране. Те в действителност са както начало, така и край. По средата събираме знания, анализираме принципи, приоритети, формулираме добро и зло. Крайно, нетрайно, безуспешно... И по човешки грешно...
За корените - праистория, античност, ортодоксия... Мистерии на гласове и заклинания, своеобразни „портретувани“ фосили, архетипни сърца и първични палитри, пещерни метафори на щастието, предлагащи една съзнателна и съзидателна рефлексия за Времето и неговата окончателна и Крайна Безкрайност. И още - вятърът в тревите, възбудата във въздуха, цъфтежа и пчелите, прищявките на бурята в летния следобед… Сред собствените си следи и с пулса на ядрото, вибрациите на частиците, неповторими, но и същите. Отпреди много милиарди години. Непознаваемата физика на Порядъка в материята, нейните състояния в тишината на сътворението и разпада. Състояния квантово - духовни по същност и произход и непроницаемо неразбираеми по смисъл човешки. Материята като структура, живееща сама в себе си, в някаква своя неназоваема концентрация и тъга. Жизненопотребна атмосфера и присъствие в опит за себеоткриване около един прастар извор, от който винаги се пие… Дори не знаейки за това…
За Корените - не толкова в смисъл на личностна или културна традиция, а по-скоро като усещане за съобщност с Хармонията, съобщност със самия себе си, с предчувствията и хипотезите си – преживявани или не, разпознавани или не, въобразявани или не, но винаги вдъхновяващи… Дори не знаейки за това…
Kuber press
>
|