Росица Плачкова зам.кмет на Община Кюстендил: Община Кюстендил прави опити да се снабди със собствен воизточник,който към моментa се спира от държавните институции. Това ново водовземно съоражение искаме със собствени средства да изградим
В заседателна зала Община Кюстендил на пресконференция относно Изграждане на екологична, инфраструктура за РСУО „Рила Еко“ ,чийто дейности по проекта са финансиран по ОП „Околна среда 2014 - 2020“, съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие на Европейския съюз по процедура чрез директно предоставяне BG16M1OP002-2.002, „Комбинарана процедура за проектиране и изграждане на компостиращи инсталации и на инсталации за предварителна третиране на битови отпадъци“, ръководителя на проекта зам. кметът на община Кюстендил Росица Плачкова представи целите и обяви общата стойност на този проект, предаде репортер на „Кубер прес“.
Бенефициент по проекта е Община Кюстендил. Общата стойност- 9 578 576,81 лв. от които:Европейско финансиране (ЕФРР): 5 853 766,25 лв.,Национално -sъфинансиране: 1 033 017,57 лв.,Собствен принос на Бенефициента: 812 247,84 лв.,Недопустими разходи: 1 879 545,15 лв. Продължителността е от 10.04.2019 г. до 27.10.2023 г.
Основната цел на проект Изграждане на екологична инфраструктура за РСУО „Рила Еко“ е намаляване на количеството депонирани битови отпадъци, генерирани в общините Кюстендил, Невестино и Трекляно.
«Основната цел на проекта е намаляване на количеството депонирани битови отпадъци, генерирани в общините Кюстендил, Невестино и Трекляно.Специфичните цели са: Осигуряване на предварително третиране на смесено събрани битови отпадъци, рециклиране чрез компостиране на зелени и биоразградими отпадъци, събрани разделно.Основни дейности по проекта:Подготовка на проектно предложение – изпълнена.Проектиране, изграждане, доставка на оборудване и авторски надзор на инсталация за предварително третиране на смесено събрани битови отпадъци и на компостираща инсталация за разделно събиране и оползотворяване на зелени и/или биоразградими отпадъци, включително изграждане на външни връзки за водоснабдяване и електроснабдяване – изпълнена. Консултантски услуги по смисъла на чл. 166 от ЗУТ - оценка на съответствието на инвестиционния проект със съществените изисквания към строежите и извършване на строителен надзор по време на строителството – изпълнява се.Доставка на специализирано оборудване за разделно събиране и транспортиране на зелени отпадъци – изпълнена.Управление на проекта – формирани два екипа – от служители на Община Кюстендил и помощно звено от външни специалисти, които работят съвместно – изпълнява се.Дейности по информация и комуникация – изпълнява се“ каза Росица Плачкова.
Тя обясни подробно:
«Инсталацията за предварително третиране на неопасните отпадъци – модул сепариране, е разпожена в производствено хале с площ 1200 м2. Към инсталацията са изградени три склада. Технологията на работа е следната: Материалът постъпва в северната част на сградата. Там се товари в бункер, от който, преминава през машина за разкъсване на торби.След първата станция отпадъците попадат в сито, което отделя фракция с размер под 50 мм. Подситовата фракция се отправя през магнитен сепаратор по ГТЛ към бункерите за стабилизиране. Там, по технология, се получава нестандартен компост.Завързването на балата е изцяло автоматично.
От втората сортировъчна станция лентата преминава под постоянен магнитен сепаратор, от който отделения метал отива в контейнер. Остатъкът от общия отпадък, пада в контейнер - за депо. Към инсталацията има три склада и подвижна техника: по 1 бр. Контейнери от 10, 15 и 20 куб.м.; челен товарач /зареждане и обслуждане/; мотокар с вилица и щипка за бали; метачна машина. Компостиращата инсталация се състои от сграда за компостиране на зелени отпадъци, покрит и открити складове.
Към компостиращата инсталация има: шредер за надробяване на зелените отпадъци до размер 20/20 мм; сито за пресяване на компоста; челен товарач; 60 бр. кафеви контейнера и пароструйка за измиването им.
Към тази инсталация са закупени: специализиран камион за събиране на зелени отпадъци със самосвална настройка 7 куб.м и кран; - специализиран камион за раз-делно събиране на биоразградими отпадъци с надстройка 4 куб. м; специализиран камион за събиране на зелени отпадъци – 3.5 тона; Към момента се подготвят документите за държавното приемане на строежа. Работи се по окончателното завършване на документацията по договора за БФП.»
На пресконференцията зам. кметът на община Кюстендил Росица Плачкова коментира известните на общината от години проблеми с водата, които се дължат не само на амортизираните водопроводи но и на начините на водоснабдяване. По думите й много се спекулира в това отношение.
«Община Кюстендил прави опити да се снабди със собствен воизточник,който към моментa се спира от държавните институции, направили сме обръщение и до МОСВ министърът по този повод. До момента не се дава разрешение Община Кюстендил да си направи собствен сондаж, което е абсолютно задължително. Надявам се разумът да наделее и сондажът да ни бъде разрешен. Преди повече от година сем направили там изследавния,които показват-че е възможно това да се случи. Количеството земни води биха могли да бъдат да бъдат взети от това ново водовземно съоражение,което искаме със собствени средства да изградим.Те ще са достатъчни не само за претоварната станция но и задруги нужди», обобщи Росица Плачкова.
Kuber press
>
>
>
>
|