Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
Общинското ръководство в Община Кюстендил: Проблемите във ВИК сектора са много,сложни и наболели
  Категория: Новини     15:48 - 12/May/2023

На пресконференция председателя на Общински съвет Кюстендил Иван Андонов и зам. кметът Росица Плачкова коментираха предложението на КЕВР  да бъде увеличена цената на водата в Община Кюстендил, като  председателят на ОбС призова МРРБ , МОСВ и КЕВР за адекватна политика по отношение проблемите във ВиК сектора в община Кюстендил, предаде репортер на „Кубер прес“.

Иван Андонов припомни, че община Кюстендил има проекти за 100 мл. лв. в сектора, и нито едни не е реализиран.

Председателят на Общински съвет Кюстендил Иван Андонов и зам-кметът Росица Плачкова са присъствали на общественото обсъждане в КЕВР на бизнес плана на Кюстендилска вода и са били  против увеличението и приемането на бизнес плана на Кюстендилска вода.

"Държа да подчертая, че бяхме единствените от всички останали общински структури от кюстендилски регион и област. Присъстваха и деректора на Кюстендилска вода, представител на синдикатите и на  националния омбудсман", каза Андонов.

Той благодари за на националния обмбудсман за становището за цената на водата.

"Ние през последните години виннаги сме били против това увеличение, така че няма кюстендилец, общински съветник или община Кюстендил , някой който да е "За" увеличението на цената на водата.Защото проблемите в този сектор са много ,сложни и наболели. Ние много добре ги познаваме , тъй като ежедневно се срещаме с тези проблеми. Въпреки че не е е работа на община Кюстендил в много от случаите общината се старае да ги реши, не само в Кюстендил , но и в малките населени места, защото се оказва често , че заради малък проблем много села стоят без  вода.ВиК казват, че нямат средства и остават хората без вода, проблема е сериозен.Също има много  сигнали и за града, въпреки че община Кюстендил не събира парите  за вода на кюстендилци. Последно беше сигнал от жители на квартала в района на паметниа Ильо войвода под болницата, че от чешмите им тече  мръсна вода", коментира Иван Андонов.

Със сигурност във всички живеещи на територията на община Кюстендил възникват въпроси за цената на водата, предоставената услуга ,качеството на услугата   от Кюстендилска вода, заяви зам. кметът Росица Плачкова.

Тя припомни, че община Кюстендил плюс още няколко община е включена в Асоциацията по ВиК, която има за цел предоставянето на по- добра услуга във вик сектора на населението.Тя припомни, че Кюстендилска вода е създадена 2008 г. като чисто дружество без никакви задължения, към момента обаче има огромни задължения.

"Те се дължат на това, че продължава една и съща неправилна политика във ВиК сектора, като мрежите и съоръженията ,които се стопанисват са в изключително тежко състояние. Община Кюстендил прави невероятни усилия, за да подпомага реновацията на  тези мрежи, като сме вложили милиони в подмяната  на водопроводи и канализации. Към момента не виждаме никаква стъпка от страна на държавата, нито да стабилизира дружеството , нито да подпомогне с осъществяването на проект във ВиК сектора състоянието на Вик мрежата на територията на община Кюстендил" , коментира  Плачкова.

Тя посочи още ,че има повече от 19  населени места на територията на общината, които не са обслужвани от Кюстендилска вода.

"Това е проблем, който община Кюстендил е поставяла многократно пред държавата.
С одобряването на Закона за водите от 2016 г. община Кюстендил не може да направи нищо във Вик сектора без помощта на държавата .Изискванията са всички общини на територията на една област  да бъдат част от Асоциацията  по ВиК и едва тогава може де се получи  финансиране  от фондовете на ЕС. Към настоящия момент , повече от  10 години не се случва. Как да се принуди една община да влезе в асоциация, която не работи?", каза още Плачкова.

"Община Кюстендил полага невероятни усилия ,като контактуваме с държавата, с всички от които това зависи, за да  се финансират  проекти за милиони, които има община Кюстендил, за да може да се подобри Вик структурата поне на най- гъсто населените места, към момента нямаме подкрепа" ,каза още Плачкова.
Над 40 млрд. лв. са нужни на национално ниво за подобряване на ВиК сектора, което говори за изключително лошото състояние на техническата инфрраструктура.

Община Кюстендил винаги  е била конкретна , винаги е подхождала рационално по въпроса и никога не е давала дори да се мисли, че може да подкрепи нещо, което е в разрез с  интересите на населението. Към момента предложения бизнес план , по него многократно сме изразявали становища. Той е за периода 2022  - 2026 г.
Не може да се направи план на базата на грешни данни, посочи още зам.кметът Росица Плачкова.

"В това , което ни представят ние не виждаме данни за състоянието на мрежата, от там не могат да се направят изчисления какви необходими действия трябва да се предприемат и какви средства трябва да се вложат, за да се подобри нейното състояние. Предвид това ,изчисленията, които са направени за цената на водата са абсолютно неверни, не можеш да решиш правилно задача, без да имаш данни в условието си. Община Кюстендил винаги е изразявала несъгласието си с така представения бизнес план, той ни се представя вече за 4- ти път.Има подобрения, но не може при грешни изходни данни да получиш верен резултат. По тази причина и предвид факта, че не виждаме стъпки от държавата да подобри състоянието, нещо което тя е задължена, защото дружеството е държавна собственост , не виждаме правилна политика в това отношение. Затова община Кюстендил никога не е изказвала положително становище по предложените ни варианти за бизнес план. Била е конструктивна , сочила е грешки, помагала е колкото може ,правим всичко възможно, но това не е достатъчно. Необходими са милиони, които да подновят амортизираната от десетилетия ВиК мрежа на територията на община Кюстендил", каза още Росица  Плачкова.

Искам да благодаря на националния омбудсман по отношение на становището за бизнес плана на „Кюстендилска вода“, който е свързан с увеличението на цената на водата. През последните години ние винаги сме били против това увеличение, така че няма кюстендилец, общински съветник или Община Кюстендил, който да бъде за това решение. Проблемите в този сектор са изключително много и сложни, ние много добре ги познаваме, тъй като ежедневно се сблъскваме с тях. Въпреки че това не е работа на Община Кюстендил, в много от случаите се стараем да подпомогнем в решаването на всички тези проблеми. Понякога се е случвало така, че цели села да стоят без вода, заради някакъв малък проблем. В града също имаме много сигнали, въпреки че те се отнасят до Кюстендилска вода. Нашата позиция на общественото обсъждане е, че сме категорично против увеличението на цената на водата и приемането на бизнес плана на „Кюстендилска вода“. Росица Плачкова.

Кн вода възникна 2008 г без никакви задължения. Към момента Кюстендилска вода е с огромни задължения, дължащи се на това, че продължава една неправилна политика, като мрежите и съоръженията, които се стопанисват са в изключително тежко състояние. Община Кюстендил полага невероятни усилия да подпомага реновацията на тези мрежи, като сме вложили милиони в подмяната и реконструкцията на водопроводи и канализации. Към момента не виждаме никаква стъпка от страна на държава – нито да стабилизира дружеството, нито да подпомогне с осъществяването на проект във ВиК – сектора. Следва да се има предвид, че повече от 19 населени места на територията на община Кюстендил са необслужвани от Кюстендилска вода.

Проблем, който съществува ,а там живеят хора и проблем, който ние сме поставили многократно пред държавата, но с одобряването на Закона за водите във вида, в който той се намира в момента, ние сме поставени в абсолютната невъзможност да направим каквото и да било във ВиК сектора без помощта на държавата. Изискванията са всички общини в една област да бъдат част от Асоциацията по ВиК и едва тогава бихме могли да получим финансиране от фондовете на ЕС. Това повече от 10 години не се случва и не виждам вариант да се случи. По отношение на бизнес плана не може да се направи план на базата на грешни данни. В това, което ни предоставят като документация ние не виждаме състоянието на мрежата не могат да се видят и какви средства трябва да се вложат, за да се подобри нейното състояние. Изчисленията, които са направени включително и за цената на водата, са изключително неверни. Община Кюстендил винаги е изразявала несъгласието си с така представения бизнес план. Не може при поставени погрешни данни да получиш верен резултат. Поради тази причина и поради факта, че не виждаме стъпки от държавата затова Община Кюстендил никога не е показала позитивно мнение. За подобряване състоянието на ВиК мрежата са необходими милиони, за да се подмени амортизираната мрежа на територията на общината. Асоциацията по ВиК също не е подкрепила плана на Кюстендилска вода.

 

Kuber press

 

 

>

>

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама