Официално пред медиите беше представен проект, който ще се реализира от представители на читалище ”Братство” в състав - директора Иван Андонов, Ивайло Анастасов и Илияна Кирилова. Освен тях на представянето присъства и ръководителят на проекта Ангел Ангелов от софийската фонадция ”Образование и бизнес”. Той говори за историята на водената от него организация, за реализираните от фондацията 35 проекта и желанието да работят с общини в погранчни райони на страната.
Близостта на Кюстендил с Македония е една от причините читалище ”Братство” да стане партньор по изпълнение на програмата. Повече подробности около реализацията на програмата разказа Ивайло Анастасов. Вече започна работата по проект „Изграждане на местен капацитет за устойчиво развитие в област Кюстендил чрез обучение и работа в мрежа”. Проектът се реализира от Фондация „Образование и бизнес” - София, в партньорство с Читалище „Братство” - Кюстендил, и Фондация „ДАРБИ” - София. Продължителността му е 12 месеца и ще приключи в края на м. ноември 2008 година. Проектът получи финансиране по програма ФАР - Развитие на гражданското общество. Общата му стойност е 31690 евро, като 10% от тях са собствен финансов принос, осигурен от организациите партньори. Основната цел на проекта е да подпомогне устойчивото развитие на гражданското общество в областта чрез изграждане на капацитет за усвояване на средствата по оперативните програми и утвърждаване модела на публично-частните партньорства, уточни И. Анастасов. Ще бъде сформирана група от 20 представители на НПО, местни власти, бизнесмени и журналисти, които ще преминат 4-модулно обучение по следните теми: : Основни политики на Европейския съюз: • Устойчиво местно развитие и публично-частни партньорства:
• Разработване на проекти
• Управление на проекти
Ето какво разказа още за поректа Ивайло Анастасов: "Материалите от всяко обучение ще бъдат обобщени и издадени като наръчници, които ще се разпространяват безплатно. Още на обученията ще стимулираме участниците да изграждат екипи, които ще започнат да разработват свои конкретни проекти. Изградените екипи ще получат персонална помощ от опитен консултант при разработването на техните проекти. Очакваме като резултат разработени минимум 7 проекта, с които да се кандидатства за финансиране по оперативните програми или по някоя от другите програми на ЕС, отворена за България. Заедно с участниците в обученията ще изградим мрежа, която ще даде възможност за провеждане на дискусии и обмяна на информация по ключови въпроси, споделяне на знания и добри практики, разпространение на материали, оказване на помощ при решаване на конкретни проблеми и разработване на политики за местно развитие. Освен това във всяка община ще проведем по 2 еднодневни обучения. Едното ще е на тема “Разработване на проекти” и другото - “Публично-частни партньорства”. Проектът ще приключи с уъркшоп, на който ще направим анализ на изпълнението на проекта и ще популяризираме добрите практики; участниците в проекта ще представят своите постижения и проекти; ще популяризираме модела на работа, изданията и материалите по проекта; ще обсъдим възможностите за по-нататъшното функциониране на изградената мрежа; ще обсъдим идеи за бъдещото сътрудничество между организациите, включени в проекта, на базата на общи инициативи, допълни Ивайло Анастасов. Желаещите да се включат в обученията могат да потърсят допълнителна информация от координатора на проекта в Кюстендил г-н Ивайло Анастасов, представител на Читалище „Братство”. За контакти – 078/526395 и 0897993456 Лидия Велинова |