Информационна кампания за възможностите за подкрепа по линия на Програмата "Развитие на регионите" 2021-2027 и Фонда за справедлив преход се проведе в Килийното училище в Кюстендил, събитието, организирано от Министерството на регионалното развитие и благоустройството и община Кюстендил, предаде репортер на „Кубер прес“.Кметът на Община Кюстендил Петър Паунов откри форума с пожелание за успешна работа на форума в присъствието на представители на местна и държавна власт, синдикати, работодатели. Хора от различни заинтересовани страни, членове на общинския съвет в Кюстендил и неправителствени организации.
„Благодаря, че сме заедно. Надявам се, че ще чуем новини по една тема, която до момента беше по-скоро нещо пожелателно, а надявам се сега да се превърне в реалност.
От дълги години текат анализи, както по Фонда за справедлив преход, така и по Програмата "Развитие на регионите“, нНадявам се, че всички ще се обединим и ще бъдем чути. Както от партньорите ни от Европейската комисия, така и от националното ръководство. Трябва да бъде зачетена пълната готовност на регионите Перник и Кюстендил за реализацията на Фонда за справедлив преход. Надявам се веднага да бъде разблокирана тази процедура, за да стартират мерките за всеки един от нас“,подчерта кмета Паунов.
В отговор заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Ангелина Бонева каза, че Зелената сделка наистина при Кюстендил и Перник е дошла и че единствено средствата трябва да бъдат отключени.
В изявление пред медии заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Ангелина Бонева, каза:
„Тук сме за да обсъдим заедно бъдещето на регионалното развитие на местно ниво, какви са приоритетите и инвестиционните идеи ,как едновременно да съчетаем това което искат хората със зеленото развитие -което го наричаме справедлив преход, търсейки баланс между климата и измененията на глобално ниво които се отразяват на местно ниво -като с бедствия и аварии. Фондът за справедлив преход ще инвестира 200 млн евра са за Зелената сделка, 2,5 млрд за интегрирани териториални инвестиции, млрд. и 200 млн.евро в трите допустими района -Кюстендил, Перник и Стара Загора. Област Кюстендил може да разчита на едни допълнителни 200 млн. -които ще зависят от проектната готовност тези средства биха могли да ес увеличат. В момента се договорят проектните критерии. Ще се финансират дейности, насочени към преодоляване на икономически, социални и екологични последици от прехода към климатична неутралност. Мерките ще се фокусират върху малки и средни предприятия, микропредприятия и стартиращи предприятия, водещи до икономическа диверсификация. Ще се подкрепя модернизацията на съществуващите и създаване на нови фирми, включително чрез бизнес инкубатори и консултантски услуги, водещи до създаване на работни места.“ обобщи тя.
По време на събитието, чрез директна онлайн връзка, представители на Европейската комисия презентираха Фонда за справедлив преход и териториалните му планове. Дискутирано бе и тяхното състояние, обхватът на мерките за подкрепа, предвидени в рамките на програма "Развитие на регионите" 2021-2027 и планираните инвестиции.
Kuber press
>
|