За ДБТ Кюстендил общият брой регистрирани безработни лица намалява с 15 лица, спрямо предходния месец февруари 2023 г.
Дирекция „Бюро по труда“ – Кюстендил обслужваща общините Кюстендил, Невестино и Трекляно информира,че броя на регистрираните безработни лица към края на месец март 2023 г. по общини, е 1 810 лица с равнище на безработица -9,4%, съобщиха за „Кубер прес“, от ДБТ Кюстендил.
По общини разпределението е както следва:
Община Кюстендил 1 737 регистрирани безработни лица, с равнище на безработица – 9.3 %;
Община Невестино 56 регистрирани безработни лица, с равнище на безработица –13.1 %;
Община Трекляно 17 регистрирани безработни лица, с равнище на безработица –13.9 %.
За ДБТ Кюстендил общият брой регистрирани безработни лица намалява с 15 лица, спрямо предходния месец февруари 2023 г.
Равнището на регистрираната безработица през месец март 2023 г. е изчислена като дял на регистрираните в бюрата по труда безработни лица към икономически активните лица, установени при Преброяване 2021 г.
Структурата на регистрираните безработни лица по образование през месец март 2023 г., е следната: с висше образование 185 лица, или 10.22 % от общия брой; Със средно образование са регистрирани 611 лица, или 33.76 % от общо регистрираните; С основно образование са регистрирани 338 лица, или 18.67 % от общия брой регистрирани и с начално образование са регистрирани 676 безработни лица, или 37.35 % от общия брой.
От общия брой регистрирани безработни лица в ДБТ Кюстендил, 573 са регистрираните продължително безработни лица, т.е. с регистрация в бюрото по труда над 1 /една/ година.
Териториалните поделения на Агенция по заетостта продължават да реализират Проект „Нова възможност за младежка заетост”, по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020г. и е насочен към безработни младежи до 29-годишна възраст.
От края на месец октомври 2022 г. са в сила промени по проект „Нова възможност за младежка заетост”, изпълняван от Агенция по заетостта, които ще увеличат възможностите за участие на пазара на труда на бизнеса и младите хора до 29 години. В проекта, финансиран чрез Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2014-2020, е добавена нова дейност - „Осигуряване на заетост на лица от целевата група на длъжности, попадащи в обхвата на единични групи професии от 2 до 9 клас от НКПД 2011 г., за период до 9 месеца с осигурен ментор”. Така се разширява обхватът на заетост на младите хора, като се предоставя допълнителна подкрепа в работния процес. Възнаграждението на наетите младежи ще бъде в размер на минималния осигурителен доход за съответната основна икономическа дейност и квалификационна група професии за съответната година.
Нов момент има и в компонента обучение по време на работа. Възнаграждението на включеното по този ред в проекта безработно лице се променя от 90% на 100% от минималната работна заплата за съответната година, а понятието „наставници“ се заменя с „ментори“.
В компонента стажуване при работодател се увеличава възможността за продължителност на договора за стажуване – от 6 до 9 месеца. Възнаграждението е в размер на минималния осигурителен доход за съответната основна икономическа дейност и квалификационна група професии за съответната година, към които се отнася разкритото стажантско място.
Работодатели и обхват на проекта: Заявки за участие в проекта могат да подават, както работодатели от реалния сектор, така и органи на изпълнителната власт съгласно Закона за местното самоуправление и местната администрация, общинските предприятия по чл. 52 от Закона за общинската собственост, органите на централната администрация на изпълнителната власт и териториалните им структури, съгласно чл. 38 от Закона за администрацията.
Териториален обхват: проектът се реализира на територията на ц
Продължава своята реализация и Проект „Солидарност”: Агенцията по заетостта реализира проект „Солидарност”, финансиран чрез Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2014-2020. Чрез него се оказва навременна подкрепа за бърза трудова интеграция на разселени лица от Украйна с осигурен достъп до пазара на труда, пристигнали в България след 24.02.2022 г., чрез включването си в проекта украинските граждани имат възможност за получаване на психологическа подкрепа, професионално ориентиране, трудово консултиране и мотивиране за започване на работа включване в субсидирана заетост на пълно или непълно работно време на база минимална работна заплата за период до 6 месеца;
- получаване на подкрепа на работното място посредством осигурен от работодателя ментор;
- получаване на интеграционна добавка, включваща разходи за наем, режийни разходи и интернет в размер на 356,00 лв. на месец за период до 3 месеца.
За да се възползват от тези услуги, украинските граждани следва да се регистрират в Дирекции „Бюро по труда”, които са разположени на територията на цялата страна, и на място, да подават заявленията си.
Работодателите, желаещи да се включат в проект „Солидарност” и да наемат лица от целевата група, могат да подават заявление за включване в проекта само чрез електронна платформа. В периода на субсидираната заетост те получават средства за възнаграждения на наетите украинци в размер на минималната работна заплата и дължимите осигуровки за сметка на работодателите, както и стимули, покриващи разходите за всички дължими вноски за сметка на работодателя, съгласно изискванията на Кодекса на труда и Кодекса за социално осигуряване – за останалите на работа лица след периода на субсидирана заетост, изчислени върху установената за страната минимална работна заплата.
От 23 март 2023 г., Агенция по заетостта, стартира нов прием на заявления от родители и безработни лица по проект „Родители в заетост“. Основната цел на мярката е да продължи подкрепата за осигуряване на по-добър баланс между професионалния и личния живот на родителите чрез осигуряването на безплатен детегледач. Освен възможностите за полагане на грижи за отглеждане на деца, ще бъдат предоставени и услуги за улесняване достъпа до заетост. По този начин ще бъде осигурена превенция на отсъствието на родителите от пазара на труда.
Одобреният проект се реализира по програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд+, а неговият финансов ресурс е от 24 млн. лева.
Родителите, които могат да се включат в проекта, са разделени в следните няколко групи:
- Родители на деца от 0- до 5-годишна възраст (вкл. многодетни и/или самотни родители), незаписани в детска ясла/градина, които имат осигурено работно място по трудово/служебно правоотношение или са самостоятелно заети/самоосигуряващи се лица, но към момента полагат грижа за децата си и не са се върнали на работа и ползват отпуск;
В този случай детегледачът ще получава трудово възнаграждение в размер на минималната работна заплата, като се поемат и дължимите от работодателя осигурителни вноски. Допълнително възнаграждение, в размер на ½ от минималната работна заплата, се предвижда за детегледача, в случай че полага грижи за второ или повече деца от семейството.
Многодетни родители и/или самотни родители на деца от 0- до 12-годишна възраст, които са се върнали на работните си места и децата им посещават детски ясли/градини, както и училище.
Трудовото възнаграждение на детегледача е в размер на ½ от минималната работна заплата, като се поемат и дължимите от работодателя осигурителни вноски за лицето, полагащо грижи за едно дете до 4 часа на ден. Допълнително възнаграждение, в размер на ¼ от минималната работна заплата, се предвижда за детегледача, в случай че полага грижи за второ или повече деца от семейството.
- Безработни лица, регистрирани в бюрото по труда, които са родители на деца от 0- до 5-годишна възраст, незаписани в детска ясла/градина (грижата е допустима до 8 часа на ден), или многодетни или самотни родители на деца от 0- до 12-годишна възраст, посещаващи детски ясли/градини, както и училище (грижата е допустима до 4 часа на ден).
Лицата, които могат да кандидатстват за детегледачи по проекта, са търсещи работа безработни лица, които не получават пенсия за осигурителен стаж и възраст. Както досега, след одобрение от страна на родителите, с детегледача се сключва трудов договор с работодател Агенцията по заетостта за срок до 18 месеца или до навършване на 5-/12-годишна възраст на детето, или до приключване на проекта.
Родителите и безработните лица (детегледачи) могат да подават своите заявления за включване в проекта само по електронен път чрез подаване на електронно заявление. Електронното заявление ще бъде налично в периода на прием на заявления на официалната интернет страница на Агенция по заетостта.
С поредица от събития, обединени под слогана „ДА РАБОТИШ (Е) ЯКО! ”, Агенция по заетостта стартира национална информационна кампания за популяризиране възможностите на проект „Започвам работа” - Компонент 1 „Активиране”, финансиран по Програма „Развитие на човешките ресурси” 2021-2027 г. Срещите, организирани в цялата страна, имат за цел да мотивират за активно поведение на пазара на труда икономически неактивните лица, независимо от тяхната възраст. В рамките на дейностите по проекта експертите на Агенцията търсят нестандартни подходи, за да достигнат до потенциалните участници. Събитията са насочени към стимулиране активността за търсене на работа и към информиране за разнообразните възможности за подкрепа за трудова реализация. Така хората, които не работят и не се обучават, могат да се запознаят с актуалните работни позиции в техните региони, както и с възможностите за обучение по професия или за придобиване на ключови умения. На прага на стартиращите пролетно-летни сезонни дейности в туризма, строителството, селското стопанство и т.н., те ще бъдат информирани как да се включат в краткосрочна или сезонна работа. Освен това на участниците в проекта се предоставя информация и за предлаганите от Агенцията по заетостта услуги за насърчаване на мобилността при търсене и започване на работа, стимулиране на предприемачеството и много други.
Търсят се контакти с работодатели, предлагащи свободни позиции, а също и с представители на местните общности, които имат обществен авторитет и могат да бъдат мотиватори за своите съграждани.
Така националната информационна кампания „ДА РАБОТИШ (Е) ЯКО! ” продължава действията на Агенцията по заетостта, насочени както към икономически неактивните лица в страната, така и към бизнеса, търсещ нов персонал.
За 2023 година очакваме да бъде одобрен Национален план за действие по заетостта, по който ще се реализират различни програми и насърчителни мерки за заетост и обучение, насочени към различни целеви групи: младежи до 29 годишна възраст, лица над 50 годишна възраст, продължително регистрирани безработни лица, лица с увреждания, лица от рискови и уязвими групи на пазара на труда
Регистрирани безработни лица могат да бъдат включени в обучение за придобиване на професионална кфалификация по търсени професии/ специалности в клоновете на Държавно предприятие „Българо-германски център за професионално обучение“ в Пазарджик, Пловдив, Смолян и Плевен.
Kuber press
>
|