На 23 март се отбелязва Световния ден на метеорерологията, по този повод в Синоптична станция в Кюстендил организират Отворени врати за посещения, заявки има от ученици на които ще бъде прожектиран филма „Пътя на прогнозата“ -проследяващ набирането на данните ,обработката на информацията и предоставянето й на населението, това каза пред медии Евгений Стоянов директор на НИМХ филиал Кюстендил, предаде репортер на „Кубер прес“.
„Тази година темата в днешния ден е „Бъдещето на времето, климата и водата през погледа на поколенията. Тази година се навършват 150 години от създаването на метеорологичната организация с фокус постижения“, добави той.
Жулиета Петрова от сектор Метеорология към Филиал Кюстендил, обясни -че синоптична станция Кюстендил е открита през 1892 година в центърът на града, през 1952 година започват да се правят пълни наблюдения с щатни наблюдатели. От 1959 година станцията в Кюстендил е в района на Овощарския институт край Николичевци, от 1960 година синоптичната станция филиал Кюстендил е на сегашното място с площ от 400 кв. м. и се намира в източния край на града.
Любомир Петришки ръководител на група “Контрол на информацията“ обясни как в метеорологичния парк на Синоптична станция Кюстендил се правят измервания на някои от елементите на климата, как се предават данните в София, които се използват за климатични разработки за правене на прогнози.
„Информацията се предава през три часа, извършват се денонощни наблюдения във вид на телеграми изпращани към Националния институт в София, оттам към световната метеорологична организация. Наблюденията са от 8,00 часа, 11,00часа 14,00часа до 23,00 часа и през нощта.В метеорологичния парк в Кюстендил се правят наблюдения и се измерват средните показатели-„ обясни той.
Любомир Петришки нагледно показа как се измерват валежите с валежомер в който се събира дъждовна вода или от сняг.Взимат се проби от водата за киселниност и електропроводимост.
PH на валежите се измерва с уреди, с висок ветромер се измерва посоката от която духа идва вятъра.
По думите му доскоро са били използвани термометри които сега заменен с електронни синхрометър за времето н момента ,както и за най-високата и най-ниската средна температура.
В Синоптичния парк има уред снегомерна рейгаизползвана само веднъж, заради липса на сняг. С почвен термометър се измерва почвената температура, измерването е три пъти в денонощието, данните се ползват от земеделски производители и строителни фирми.С хепограф се измерва продължителността на слънчевото греене.
Месечно в метеорологична станция Кюстендил идват по един, два класа ученици на посещения за да се запознаят с със синоптичния парк, как се предава синоптична телеграма. Екипът във филиал Кюстендил е от петима синоптични наблюдатели, ръководители на сектор: Хидрология, Метеорология, ръководител Контрол ан информацията ,техници и наблюдатели.
В Станцията в Кюстендил се извършва и агротехническа прогноза въз основа на ежедневни наблюдения,агро-метеорологичната дейност изисква постоянни усилия, те са в помощ най-вече ва земеделските произвoдители.
Kuber press
>
|