Доцент д-р Димитър Сотиров: Ако времето продължи да се затопля в порядъка на десетина дни е много вероятно да настъпи масов цъфтеж при черешите.
В Кюстендилска област състоянието на овошките след презимуването е много добро, в средата на март стопаните имаха притеснение от топлото време през декември и януари когато температурите стигаха 20,21 градуса -рекордни според метереолозите, това каза пред медии доцент д-р Димитър Сотиров зам. директор на Институт по земеделие-Кюстендил, предаде репортер на „Кубер прес“.
По думите му опасенията на земеделските производители са били да не би дърветата преждевременно да влязат в развитие и впоследствие да има аномалии като измръзвания-това не се случи, въпреки-че дневните температури бяха високи, нощните ниски-с което до известна степен се компенсираха високите стойности .
„На този етап овошките при всички овощни видове след презимуването са много добре без щети. Може да покажем изсъхнала джанка с напълно отворени цветчета пак няма никакви щети. Стопаните да бъдат спокойни. Оттук нататък следва затопляне за по продължително време и става опасно за овошките защото вече натрупаха необходимата температурна сума, през февруари -когато имаше хладни дин и дърветата се задържаха в т.н. принудителен покой. Ако времето продължи да се затопля в порядъка на десетина дни е много вероятно да настъпи масов цъфтеж при черешите-традиционната култура за кюстендилски регион. В последните години сланите се случват в средата на април и е възможно да има поражения пир овощните култури. Снеговете в планините са малко и ако се стопят от дневните температури има минимална опасност от слани.Има сняг по върховете на планините ,Кюстендил отвсякъде е заобиколен от планински вериги и тогава вече може да се случи пролетен обрат.“ oбясни той.
Според доцент д-р Димитър Сотиров в България пролетните валежи са съществени което е предпоставка водните запаси от валежи да бъдат достатъчни за овошките в регион Кюстендил.
Kuber press
>
|