Със свое решение Административен съд Кюстендил отмени протокол от проверка на състоянието на язовирна стена и съоръженията към нея утвърден от областния управител на област Кюстендил, се посочва в публикувано решение на съда в Кюстендил, предаде репортер на „Кубер прес“.
Протоколът е от проверка на състоянието на язовирна стена и съоръженията към нея.
Административното производство е започнало въз основа на заповед на областния управител на Област Кюстендил, с която е назначена междуведомствена комисия със задача да извърши класификация по степен на потенциална опасност на некласифицирани до момента язовири на територията на област Кюстендил. Комисията да анализира предоставената информация и извърши проверки на място на техническото състояние на язовирните стени и съоръженията към тях.
Заповед за проверката е изпратена на Община Рила по електронен път чрез Системата за електронен обмен на съобщения в държавната администрация, като видно от приложеното по преписката заверено копие от справката от интегрираната информационна система на държавната администрация, същата е получена в общината.
Комисията е извършила проверка на техническото и експлоатационно състояние на язовир „Смочево 000052“, находящ се в землище на с.Смочево, обл. Кюстендил и е направила констатации за експлоатационното състояние на обекта – степен на завиряване, проводимост на речното легло, проблеми по сигурността и техническото състояние на язовирната стена и съоръженията към нея, наличие на авариен план за действия при екстремни условия и авария; други констатации, установени при проверката.
В протокола е обективирано и заключение за готовността за безопасна експлоатация на язовира в момента на проверката, според което язовирът е в неизправно - частично работоспособно състояние. Язовирът е класифициран по степен на потенциална опасност, от първа и трета ниска степен на потенциална опасност – заплаха за човешки жертви, пряко засегнати хора в заливаемата зона и засегнати гори и/или обработваеми селскостопански земи.
От ответната страна е представена извадка от регистър в Информационната система за техническото състояние на язовирните стени и съоръженията към тях към 2016-2019, създаден към ДАМТН, в частта относно язовирите на територията на Община Рила. Относимата налична информация е за язовир в ПИ 000052 в с.Смочево. Същевременно от заявление за предоставяне на достъп до информационната система на ДАМТН е видно, че Община Рила е заявила искане за достъп за обект „водоем“.
Събрани са гласни доказателства. От показанията на св.Я.П. - представителят на областния управител в назначената междуведомствена комисия, се установява, че устно е уведомил кмета на община Рила за предстоящата през м.март 2022г. проверка на язовирите, но последният е отказал да изпрати представител за участие в комисията с аргумент, че проверяваните обекти не са язовири, а водоеми както е приел съдът по делата във връзка с обжалването на издадените от ДАМТН наказателни постановления.
Прието по делото е заключение на вещо лице,изводът на експерта е на база огледа на място и проверка на документацията за обекта е, че същия не може да се класифицира като язовир, тъй като липсват задължителните за язовир съоръжения за притока и регулиране на оттока. Вещото лице приема, че процесният обект спада в категорията повърхностно водно тяло – водоем. То сочи още, че водоемът е изграден като част от цялостна водостопанска система, с помпено захранване, която към настоящият момент не е действаща, тъй като помпената станция, действала през 90-те години на миналия век е разрушена. На практика съоръжението представлява дупка, изкопана в естествения терен, като изкопния материал е положен и валиран в най-ниската част на терена – западната страна. Дигата няма основен изпускател. Няма изградени довеждащи съоръжения, пълненето на водния обект е изцяло от повърхностни води – дъжд и снеготопене. Към момента на огледа е празен, обрасъл с дървесна и храстовидна растителност.
Оспореният административен акт е утвърден от компетентен орган -областните управители могат назначават комисии, които извършват проверки за готовността за безопасна експлоатация на язовирите и съоръженията към тях.
Съдът обаче приема, че при сформиране на комисията не е съобразено членовете да притежават необходимата за извършване на дейностите с професионална квалификация.
В този смисъл е налице съществено нарушение на процесуалните правила при определяне състава на комисията, доколкото липсата на професионални знания за извършване на дейностите поставя под съмнение правилността на констатациите в издадения Протокол и дадените предписания от лица без професионални познания в съответната област на проверката.
Съдът намира протоколът от проверка на състоянието на язовирна стена и съоръженията към нея съдържа две волеизявления с правни и фактически основания, между които е налице взаимна връзка и обусловеност, а именно заключение за готовността за безопасна експлоатация на язовира и съоръженията към него в нормални, екстремни и аварийни условия и предписания на собственика на язовира.
На база събрания и анализиран доказателствен материал по делото съгласно правната регламентация съдът счита, че класифицирането на процесния обект като язовир е неправилно, а оттук при неправилно приложение на материалния закон са дадени предписания на Община Рила.
Видът на водния обект като язовир не се доказва и чрез вписването му като такъв в регистър, както твърди ответника. Съдът отбелязва, че регистър на язовирите не съществува и няма нормативно правило, което да предвижда създаването на такъв. В този смисъл липсва правно основание за твърдяната от ответника доказателствена сила на вписванията в него.
Гореизложеното относно вида на водния обект обосновава наличието и на отменителното основание,упражнените от органа правомощия не съответстват на целта на закона, а именно да се извърши контрол на техническото състояние на язовирите във връзка с готовността за безопасната им експлоатация. В случая проверявания обект няма характеристиките на язовир, поради което проверката по не съответства на целта на закона.
Предвид изложените от съда мотиви Протокол от проверка на състоянието на язовирна стена и съоръженията към нея се явява незаконосъобразен, като издаден и утвърден при наличие на отменителните основания -същият ще бъде отменен.
Kuber press
>
|