Новите документи включени в книгата са от архивите на комисията която контролира досиетата на бившата ДС и на разузнавателното управление на БНА, както и бившия архив на МВР. Значителна част от тези документи вече са под контрола на Централния, държавен, архив.
Пред медии в Кюстендил Ангел Джонев представи и резюмира поредната си нова книга „Минимум човещина“-кюстендилската акция за спасяването на българските евреи която е повод за нейното написване, анонсира своята авторска книга а Ангел Джонев, предаде репортер на „Кубер прес“.В книгата се представят събитията в подробности от март 1943 година, антиеврейската политика в България както и известната кюстендилска акция -събития със знаково значение за местната, националната и защо не и световната история, добави той.
Според него Кюстендил е от малкото места в глобален мащаб ,както в пределите на царство България -където се провежда гражданска акция и трима кюстендилски граждани Иван Момчилов, Асен Суичмезов и Владимир Куртев с народния представител Петър Михалев-инициират акция в столицата на девети март от съпредседателя на 25 НС Димитър Пешев -първоначално е за спасяването на кюстендилските евреи от възможна депортация, впоследствие прелива в акция за спасяването на евреите от довоенните предели на царството.Спасени хиляди човека в драматичните дни между 8 и 9 март 1943 година.
С тази първа стъпка започват и последващите действия на Димитър Пешев, който пише специално изложение до премиера Богдан Филов -и Изпълнителната власт прави крачка назад пред законодателната. Българските евреи остават по местата си-това са събитията които се проследяват в „Минимум човещина“.
В книгата освен авторски текст има илюстрации, голяма група документи които са от няколко архивохранилища и значителна част от тях се публикуват за първи път.
Ангел Джонев поясни, че с документите пунктоално се доказва кюстендилската акция участието на кюстендилци и развитието на въпроса -впоследствие съдбата на петимата кюстендилци която не е никак благоприятна за тях. Почти всички преживяват мероприятията на народната власт след 9,9,1944 година и са поставени в забвение за да получат признание едва след тяхната смърти подобаващо признание след демократичните промени.
„Книгата е плод на мои творчески дирения в продължение на дълъг период от време ,като написване периода е по-кратък. Целта беше да се събере всичко което е достижимо в настоящия момент като документи-които категорично да доказват кюстендилския принос ,в историографията този принос е маркиран още в периода на социализма като се съобщава за кюстендилското действие предимно по спомени на участници в събитията. Моят повод беше по -различен ,предпочетох автентичните документи от периода март и април 1943 година ,защото считам-че са по безпристрастни отколкото спомените на участниците, не са подценени и спомените -но те са като допълнителни доказателства, водещи са документите.“ обясни Ангел Джонев.
По думите му може да се каже ,че Кюстендил два пъти е бил на световната карат през 20 век, първия път- през Първата световна война когато Кюстендил е бил Главната квартира на действащата армия -образно казано Кюстендил е военната столица на България и втория път -кюстендилската акция за спасяването на българските евреи.
Новите документи включени в книгата са от архивите на комисията която контролира досиетата на бившата ДС и на разузнавателното управление на БНА, както и бившия архив на МВР. Значителна част от тези документи вече са под контрола на Централния, държавен, архив.
„Това сa документи които преди време бяха труднодостъпни за изследователите, сега режима е по -спокоен за достъпност и използване, това обстоятелство е доказателство за значимостта на кюстендилската акция по спасяването на българските евреи“, обобщи Ангел Джонев.
Kuber press
>
|