В общинска заседателна зала пред медии в присъствието на председателя на Общински съвет Кюстендил Иван Андонов и представители на общинска администрация, ръководители на общински предприятия кмета на Община Кюстендил, Петър Паунов в едночасово,директно, излъчване в социалните мрежи и сайта на Община Кюстендил отговори на актуални въпроси зададени от граждани, подкрепени със цифри и факти, предаде репортер на „Кубер прес“.
Темите битови отпадъци, Чифте баня, улично осветление, безплатен ,градски транспорт,инвестиции, Кюстендилска вода- ЕООД и броя на пенсионерите в общинска администрация бяха подробно обяснени и анализирани.
Със справки по години кмета Паунов направи ретроспекция на цените на ел-енергията и горивата, разликата в разходите на общината заради повишението на тези важни за икономиката материала. Като пример градоначалникът посочи плащанията за разходи на уличното осветление които през 2022 са стигнали рекордните 780 112 лева.
Община Кюстендил разполага с 19 000 кофи за боклук ,1700 кофи тип бобър,10 вани и 100 контейнера, необходимостта от увеличаването на техния брой е очевидна. Двойното им увеличение е пречка това да стане. Девет са потвърдените глоби за незаконните сметища, на база подадени сигнали, парите от санкциите са за държавата. Кмета припомни селата с 0 промила такса смет.
80 000 лева са спестените от ограниченото улично осветление в селата, подадените заявки за подобряване на инфраструктурата по селата от кметовете са на стойност 1млн.500 хил. лева.
На въпрос -Защо Кюстендил е на последно място по инвестиции кмета цитира броя на издадените разрешителни -1945 броя от които 73 са за производствени нужди.
Във връзка с честите оставени разкопани участъци заради отстраняване на водни аварии от водния оператор градоначалникът каза:
„Кюстендилска вода е лицето на държавата в Кюстендил и региона, закона е казал че настилката следва да бъде възстановена ,но не е посочен срок. Тези настилки държавата ги компенсираше като ни подаваше целеви трансфери за извършване на ремонтните дейности. По този начин запазвахме уличната настилка. Сега сме изправени пред варианта-дали да оставим настилките в това състояние -отблъсквайки инвеститорите и гостите награда и причинявайки неудобства на съгражданите или-създавайки една приходна база която да позволи своевременно ремонтиране на настилките и спасявайки автомобилите от ремонти и осигурявайки безопасност на гражданите.“ обясни кмета Паунов.
На въпрос колко човека в пенсионна възраст работят в общинска администрация, отговорът е:15 човека тези с магистърска степен са с по 1000 лева заплата ,останалите над 700.преди 2015 година в общинска администрация са работили 197 човека, след това-212 които са обработили 82 069 преписки.
Кмета отговори на питане за Чифте баня като припомни отказа на държавата да я даде на общината, по причина -че сградата е културен резерват. За безплатния градски транспорт кмета Паунов прочете решение на ОБС чрез което е отхвърлено предложението.
„Така сме правили, че да не се чувства липсата на държавата през цялото време през което сме работили и сме ес ангажирали. В последните години обаче автоагресията на държавната администрация и политическата олигархия върху собствения си народ ,направи невъзможни комуникацията и допира до каквито и да било средства. Единствените средства които стават в Община Кюстендил са данъците и такса битови отпадъци. Купувайки всяко яйце или близалка автоматично плащате 20 % ДДС на държавата, нищо не връща в общината. Благодарение на успехите ни -когато имаше държава и приемаше нашите аргументи-резултатите са на лице, Кюстендил е един от най-подредените градове и разбира се малките населени места, които никога не ги делим. Общинския център е важен защото дава икономически тласък ,тласък който касае целия регион.“ обобщи кмета Паунов.
Kuber press
>
|