Началникът на Отдел "Държавен архив" – Кюстендил, Петър Шейков: По повод 60-годишния юбилей архиви Кюстендил той поздрави всички бивши и настоящи архивисти ,както и всички които се занимават с издирвателска и изследователска дейности, колекционери на архивни документи с пожелание за здраве и търпение.
В административната сградата на Отдел "Държавен архив" - Кюстендил във връзка с отбелязването на 60-годишнината от създаването на Държавен архив - Кюстендил, беше представена изложба "110 години от Битката при Булаир (8 февруари 1913 г.), показани бяха оригинални архивни документи, свързани с участието на Тринадесети пехотен рилски полк - Кюстендил в битката, предаде репортер на „Кубер прес“.
Албена Георгиева представи интересни и важни документи от битката Булиар през 1913 година с изложбата организаторите искат да почетат загиналите в боя рилци от нашия кюстендилски Рилски 13 ти пехотен полк.
„Показаните снимки и документите са от лични фондове, частични постъпления в т. ч. карти използвани в Балканските войни с обозначения на бойните позиции. В изложбата има снимка на генерал Тодоров който участва в боя при Булиар със Седма Рилска дивизия на която е началник-в чийто състав е 13 ти Рилски пехотен полк. Снимките документите са дарение от фонд на името на ген.Тодоров откупени от Явор Тодоров от Дупница.Показана е снимка от бойното поле на която генерал Тодоров изслушва полк. Митов чиято Първа бригада се числи към кюстендилския 13 ти рилски пехотен полк. Има снимки на подполк. Стефан Манов -командир на рилския пехотен полк, на полк. Иван Жабински който ожесточено атакува турската войска и окуражава войниците с изречението: “Който видя да отстъпва ще го застрелям, който ме види да отстъпвам да ме застреля“, по-този начин войниците добиват психологическо превъзходство и надделяват в битката. Противника турците имат много жертви и загуби на техника и оръжия. В нашия полк има 30 починали и 130 ранени. Нашите 10 000 от Рилски пехотен полк обръщат в бягство 40 000 турски войски. Рилците, печелят битката стратегически -целта е била да не бъдат допуснати навлизащите от Мала Азия войски с кораби за да свалят отбраната ни пир Одрин.“ обясни Албена Георгиева.
Показани са и юбилейни вестници.
Началникът на Отдел "Държавен архив" – Кюстендил, Петър Шейков поясни, че пространството за представянето на изложбата е ограничено защото нямат право да изнасят оригиналлни архивни, документи извън сградата.
„През тази година отбелязваме 60 години от създаването на Отдел "Държавен архив" – Кюстендил, организирано архивно дело в България има от 1951 година1 от 1963 -та в Кюстендил се създава с последната десетка на тогавашните областни -окръжни структури. Да 1960 година архивните документи представляващи интерес за историята на България са били комплектовани, събирани и съхранявани от софийски окръжен и градски държавен архив. Оттогава естествено има различни промени в структурата и ведомствената подчиненост на архива в Кюстендил, -но той винаги е бил на методическо подчинение основно към централното управление, после на Главно управление на архивите и сега на Държавна Агенция на архивите.“,каза пред медии Петър Шейков началник на Отдел "Държавен архив" – Кюстендил.
По повод 60-годишния юбилей архиви Кюстендил той поздрави всички бивши и настоящи архивисти ,както и всички които се занимават с издирвателска и изследователска дейности, колекционери на архивни документи с пожелание за здраве и търпение.
„Търпение защото нашата работа е свързана с много търпение при изследването на различни въпроси от местната и национална история и осигуряването на тези документи с фактология -особено важно за анучната изследователска работа“, обобщи Петър Шейков.
Kuber press
>
|