Петлъовден напомня за турското робство в България, когато турците от всяка къща са взимали малки момчета за еничари, като всяка врата са белязали с червен кръст.
На 2 ри февруари в народните традиции се свързва с Петльовден, наричан още Петлов, Петларовден-отбелязва спасението, оцеляването и съхраняването на мъжката сила, в кюстендилското село Жабокрът за поредна година беше отбелязан от жители и госте на населеното място, предаде репортер на „Кубер прес“.
Около обяд по брега на река Струма в село хората се събират да отбележат Петльовден.
Празникът датира от времето когато селото е било под турско робства.
Празникът е за плодородна година и здраве и късмет на мъжката рожба, Петлъовден води началото от далечната 1971,когато са били само петима човека, разказват местни жители.
С този празник се отбелязва спасението, оцеляването и съхраняването на мъжката сила. На него народът ни отдава чест и възхвала на мъжката челяд, на която се е крепяло семейството и мира.Петлъовден напомня за турското робство в България, когато турците от всяка къща са взимали малки момчета за еничари, като всяка врата са белязали с червен кръст. За да спасят майките мъжките си рожби са намерили начин да заблудят турците, като са клали петли и с кръвта са белязали всички врати за да не се разбира откъде не е взето дете.
Всяка година се увеличават се участниците в този празник, най-хубавото е-че традицията се продължава от младите след дядовците, са бащите,синовете и внуците-гордостта на основателите.
В петлъовската организация членуват около 90 човека, най-малкия е на 5 годинки, най-възрастния на 92.. .
Kuber press
>
>
|