Официалният празник беше отбелязан с празнично шествие от площад „Велбъжд“ до паметника на Ильо Войвода.
В почит към паметта на героите, дали живота си за свободата на Кюстендил, на паметника на Ильо Войвода, венци и цветя поднесоха областният управител инж. Александър Пандурски, кметът на Община Кюстендил Петър Паунов, зам.-кметове, секретарят на община Кюстендил, председателят на Общински съвет – Кюстендил Иван Андонов, общински съветници, представители на Кюстендилска Духовна околия, политически партии, граждани, граждански организации и сдружения.
Пред възрожденския комплекс, част от който е и къщата-музей "Ильо Войвода" се проведе историческа възстановка, в която взеха участие повече от 100 участника от над 10 града от страната, членове на Национално дружество "Традиция".
По повод годишнината от Освобождението на Кюстендил, къщата музей на Ильо Войвода ще бъде отворена за безплатно посещение от 10:00 до 18:00 часа.
С решение на местния Общински съвет от 2009 година денят 29 януари е обявен за официален празник на града.
Пред паметника на Илъо войвода бяха припомнени паметни за историята на Кюстендил моменти от преди 145 година, предаде репортер на „Кубер прес“.
Преди 145 години паметта на предците ни завещава светла история, запечатана в архивите на времето и на националната памет. Преди 145 години се разгаря геройския епос, който защитава града ни от кръв, насилие, погроми и разруха и не позволява Кюстендил да се превърне във втори Батак. Почти в края на предела между войната и мира , почти без жертви - свободата изгрява на небосклона над град Кюстендил.
Всяка година на 29 януари се изправяме пред паметниците на признателността, увековечаващи подвига на тези, които отдадоха своя живот за Освобождението на Кюстендил. Всяка година на този ден, ние се връщаме към миналото, спомняме си за великите събития от историята на града ни и прекланяме глави пред светлата памет стотиците знайни и незнайни герои, борили се за СВОБОДАТА на Кюстендил, водили битки за СВОБОДАТА на България!
С едномитно минутно мълчание и сведени глави участниците в отбелязването почетоха героите дали живота си за свободата на град Кюстендил.
В знак на признателност цветя пред паметникът на Илъо войвода бяха поднесени от:
Областна администрация Кюстендил-· Община Кюстендил-· Общински съвет Кюстендил
· Архиерейско наместничество град Кюстендил.
Венци и цветя бяха поднесени и от депутати, политически партии, институции, организации и граждани.
Веднага след официалната част пред къщата музей на Илъо войвода представители на Национален клуб „Традиция“ и Фолклорен танцов ансамбъл „Пауталия“ пресъздадоха картини и епизоди от Освобождението на град Кюстендил от турско робство.
Пред очите на публиката след 145 години турците бяха победени и изгонени за да може след близо век и половина отново България да се появи на картата на света с възстановяването на третата българска държава
Kuber press
>
>
|