Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
За 2022- РДГ Кюстендил с 16 065 проверки от които 1557 на ловци, наложени глоби за 39 000 лева
  Категория: Регионални     14:52 - 30/December/2022

През годината до момента са разгледани и проверени 25 жалби, сигнали и заявления за извършвани незаконни дейности в горските територии за териториите на двете области Кюстендил и Перник.

На пресконференция директорът на РДГ Кюстендил Здрaвчо Тодоров отчете резултатите от 2022 и запозна медиите с основните дейности и функции на дирекцията в Кюстендил, предаде репортер на „Кубер прес“.

За периода 01.01.2022 г – 01.12.2022 година служителите на РДГ-Кюстендил в изпълнение на задълженията си по контрола и опазването на горските територии от териториалния обхват на РДГ – Кюстендил са извършили общо16 065 проверки.

    За същия период на 2021-ва година броят на извършените проверки е бил 9403 броя, което означава, че през 2022 година са извършени71,5 %повече проверки.         

    В т.ч са проверени: обекти за складиране и преработка и търговия с дървесина – 1305 бр.  обекти  за  добив на  дървесина 2382 бр., превозни  средства  - 6709 бр.  ловци – 1557 , риболовци – 237   и  други  физически  лица – 3875 

     От началото на 2022-ра година служителите по контрола и опазването са съставили 1520 бр. Констативни протоколи, като  в т.ч.:

  • 103 бр. за нарушения, извършени от неизвестен извършител.  
  • 135 бр.за нарушения, констатирани от горски инспектори с Констативни протоколи срещу известен извършител, но без съставени АУАН.

За периода са образувани 314 броя административно наказателни производства. Задържани  са 189 куб. м. дървесина, МПС – 4 бр., каруци  - 2 бр., моторен трион – 2 бр.   

    Наложени глоби на физически и юридически лица са за близо 39  000 лева.

      През периода са извършени близо 100 бр. съвместни проверки с участието на служители от сектор „Икономическа полиция“ на ОД МВР Кюстендил.. Обект на проверка основно са били складове за складиране, преработка и продажба на дървесина  по чл. 206 от Закона за горите. Съставени са общо 24 Констативни протокола и 4 АУАН.  
През 2022г. в изпълнение на служебните задължения, от експертите в отдела по стопанисване и ползване на горите са извършени следните дейности:
Постъпили за проверка и одобрение план-извлечения и съгласуване на техн. планове за ползване от ДГС/ДЛС по реда на § 3 и чл. 53, ал. 4 от НСГ.      През периода е извършена проверка на 200 броя план-извлечения за промяна вида на сечта и 285 броя постъпили сведения за издаване на предписания за насаждения с налични биотични и абиотични повреди.

Най-чести констатации при извършваните проверки: субективно изготвени обяснителни записки за предложените мероприятия, проектирани мероприятия, несъответстващи с изискванията на нормативната база, неправилно изготвени скици.

      За 2022 г. броят на постъпилите горскостопански програми е 450, за повече от 600 имота..

Най-честите констатации при проверките са неправилно определени отделни параметри в актуализираните таксационни данни по насаждения в имотите, забележките се отстраняват своевременно. 

Проведена е процедура за извършване на инвентаризация, изработване на горскостопански план, ловностопански план и план за дейностите по опазване на горските територии от пожари, за територията на ТП Държавно горско стопанство „Невестино“.

Проведени са необходимите действия /участие в обществено обсъждане, теренни проверки, последващи контролни проверки, ведно с изготвяне на придружаващите ги документи – протоколи, рапорти, доклади/ за разглеждане и утвърждаване на горскостопанския план за горите, собственост на Община Земен, Община Кюстендил и Община Трън. В резултат на извършените дейности, горскостопанския план на горите, собственост на Община Земен е утвърден, предстои финализирането на същия, отнасящ се за горите, собственост на община Трън.

 

През годината до момента са разгледани и проверени 25 жалби, сигнали и заявления за извършвани незаконни дейности в горските територии за териториите на двете области Кюстендил и Перник. От тях една част са подадени относно разрушени пътища в последствие на извършван транспорт на добита дървесина. Останалите получени жалби и сигнали в по-голямата си част са за извършени нерегламентирани сечи в горски територии, възражения по изведени сечи /основно за гори, собственост на физически лица/ и нанесени щети от дивеча на насаждения от земеделски култури. Неоснователните жалби се дължат основно на непознаване от страна на жалбоподателите на действащите нормативни документи.

Над 50 са подадените сигнали чрез мобилното приложението „Защити гората”. Подавани са  сигнали от граждани, относно съмнения за бракониерство и други незаконни дейности в горите. 

 

 

Kuber press

>

>

>

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама