Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
Кмета Чимев призна: Имаме изключително сериозен проблем в града и това е темата с ВиК – Дупница
  Категория: Регионални     10:03 - 17/December/2022

Насрочения протест в Дупница за проблема с водата се отложи заради оттегляне на докладната за разглеждане в ОБС Дупница.

Имаме един изключително сериозен проблем в града и това е темата с ВиК – Дупница. Считаме за нужно да разкажем цялата хронология от събития и факти такива, каквито трябва да ги знаят гражданите на община Дупница. Тази тема коментираха на пресконференция председателят на ГЕРБ – Дупница Ивайло Константинов и кметът на общината инж. Методи Чимев, според публикация на сайта на ГЕРБ Дупница, предаде репортер на „Кубер прес“.

Ивайло Константинов припомни в детайли: „На 21.11.2011 г. НС приема и гласува Национална стратегия за управление и развитие на водния сектор в България, която казва следното: на територията на една област всички общини следва да се консолидират и да има един оператор. Има се предвид следното: когато водоподаването на една гъсто населена територия трябва да съпоставим със слабо населена, ще установим, че стойността на услугата в слабо населената територия може да бъде и стотици пъти по-висока. Ще дам пример: с един километър водопровод в жилищните квартали в София се захранват около 50 000 до 60 000 души, а с 1 км. в Дупница се захранват около 2000 до 3000 души. Разбирате сами, че цената в София и в Дупница няма как да бъде еднаква, поради простата причина, че съоръженията, необходими и на двете населени места, са едни и същи, но ползвателите на едната територия са в пъти по-малко. Смисълът на Националната водна стратегия е следния: териториите да се обособят и колкото се може да бъдат по-обединени, така че да има уравниловка спрямо слабо населени към силно населени райони и по отношение на ползването на водата, която е национален ресурс. Дори първите препоръки на всички европейски специалисти бяха, че България е толкова голяма, че трябва да има един оператор, за да бъде това нещо не негатив, а позитив за цялото население. Следвайки цялата тази стратегия се създаде ВиК холдинга с уставен капитал от 1 млрд. евро., като разликата до 30 млрд. евро трябваше да постъпят от европейски средства. На практика Европа каза: ние ще ви дадем парите, от вас очакваме да се консолидирате до степен такава, че да успеете да водоснабдите цялата си държава и да поддържате тази инфраструктура. Втори път 30 млрд. няма да има: в рамките на следващите 30 г. вие трябва да акумулирате ресурса, така че сами, след като се амортизира тази водопреносна и канализационна система, да си реновирате тази инфраструктура. Следвайки Националната стратегия и след разгорещени дискусии, още през 2013 г. предприехме първите стъпки с конкретни решения. През 2015 г. Община Дупница взе решение да се влее в Кюстендилска вода. По това време Националната стратегия изключваше, под каквато и да е форма, финансиране на територии, които не са консолидирани. И това беше първият мотив от наша гледна точка и широко дискутиран, и приет от всички наши опоненти тогава.“

Константинов посочи, че за община Дупница – за водопреносна и канализационна мрежа, тогава са били необходими 100 млн. лв. Разделено на 40 хил. души – това са по 2 500 лв. на човек и 10 000 лв. на семейство. „Надявам се чрез вас, медиите, хората да разберат каква е истината и всички заедно да стигнем до решение“, призова Константинов.

Той поясни, че водата се заплаща също на Басейнова дирекция, ако се ползва допълнително от Напоителни системи – и там се плаща. Оттам тръгва ресурсът са поддръжката на цялата тази мрежа – заплати на инкасатори, администрация, пречиствателна станция, амортизация и поддръжка. „Ясно осъзнавахме както тогава, така и сега, че Община Дупница такова нещо не може да си позволи. Годишният бюджет на общината е около 30 млн. и това е за всичко – ученици, парно, осветление, поддръжка, комунални разходи и т.н., т.е. трябват ни 3-годишни бюджета само за да си направим мрежата. Ясно съзнавайки тази ситуация, тогава казахме: да, искаме да влезем в „Кюстендилска вода“. Опълномощихме изпълнителния директор на ВиК – Кюстендил, който следваше да предприеме стъпки по отношение на ликвидацията на ВиК – Дупница. Десетки форми има, дори ВиК – Дупница можеше да остане да съществува и да продължи да реализира само текущата поддръжка, а ВиК – Кюстендил да оперира. Само че това от 2016 г. до ден днешен не се е случило. Следствие от решението на Общински съвет територията на оператора беше отнета и на практика от 2016 г. ВиК – Дупница на ръба на закона водоснабдява, отвежда отпадни води и ги пречиства. На практика оперира на територия, за която няма лиценз“, обясни бившият председател на Общинския съвет в Дупница и бивш народен представител, Ивайло Константинов.

Константинов бе категоричен: „Ние направихме всичко, което трябваше да бъде направено. Няма една запетайка в един документ, непоставена от Общинското ръководство или Общинския съвет в Дупница. Ние сме направили абсолютно всичко, както и държавата по време на Бойко Борисов направи всичко, което трябваше. В един момент падна правителството на Борисов, ВиК холдингът беше обран – парите от 1 млрд. ги няма. Къде отидоха тези пари вие трябва да питате.“

В момента, в който Община Дупница установи, че ВиК Кюстендил не предприема никакви действия по отношение на това да интегрира тази територия и да стартира обслужването; в момента, в който установи, че не може да съгласува какъвто и да е бизнес план, съвсем резонно Общинския съвет в Дупница каза: ние искаме да излезем от тази консолидирана територия.

„ВиК Дупница ежедневно отстранява минимум 5 аварии. Те струват минимум 3 000 лв. на ден без преасфалтирането. Оттам нататък стойността на поддръжката на пречиствателната станция струва 1 млн. годишно. Плюс 1 млн. за аварии, станаха 2 млн. И 1 млн. още има разходи за възнаграждения за всички служители и таксата към Басейнова дирекция – станаха 3 млн., т. е. 3 млн. разходи при 2 млн. приходи. ВиК - Дупница няма какво да направи, не може да съгласува бизнес план, с който да каже: разрешете ни да повишим цената; не може да въздейства на държавата по никакъв начин; не можем да накараме насила ВиК - Кюстендил да дойде да се слее с постоянно затъващото дружество в Дупница“, каза още Константинов.

Той коментира също: „Видях, че цяла седмица се надпреварват какви ли не политически сили да дават изявления, наставления, декларации… Но никой не казва каква е истината. Цената на тази услуга е с поне 50% по-висока от това, което плащаме в момента. И тук има 0 инвестиции, а знаем, че мрежата на цялата територия на общината е толкова амортизирана, че едва ли има друга такава община в България. Тръби на по 60 г., които са опасни за здравето на хората.“

„Предстои гласуване на закон, който казва „няма не искам.“ Единият изход е: да направим едно широко обществено допитване и да решим. Ако хората искат да преградим магистралата и да спрем влаковете, аз отивам пръв! Ако хората искат да работим по дипломатичен път и да търсим някакво решение, аз съм за – ще го търсим. Въпросът е тази дипломация пред кой и по какъв начин ще проработи. Обаче във всички хипотези на нашите съграждани трябва да им е ясно следното: че ние не плащаме за услугата, която ползваме. Според мен, легалният, правният, верният изход би бил: да продължим с всички усилия да търсим финансиране, да подменим цялата инфраструктура на територията на града. Да, ще плащаме повече, но веднъж завинаги да се развърже този възел. Ние в момента трупаме по 1 млн. на година загуби на ВиК Дупница. Нали разбирате, че всеки един от кредиторите утре може да тръгне и да обяви несъстоятелност? Чувствам за свой дълг да кажа на всички наши съграждани каква е обективната ситуация. Ние с нищо никога не сме уронили интереса на нашите съграждани, напротив – направили сме невъзможното да се случи някакво решение. Всички тези ремонти се случиха с ПМС-та по времето на Бойко Борисов и с ресурс на МРРБ по времето на Борисов“, заяви председателят на ГЕРБ – Дупница. Той бе категоричен, че вярното е да участват и самите хора във вземането на това решение.

Кметът инж. Методи Чимев също внесе яснота по темата и припомни, че 2017 г. КЕВР вади като оператор без територия Дупница. 2018 г. има анекс между Община Дупница и ВиК Асоциация за присъединяване, но не се случва. „Идва 2020 г., когато трябва да сме консолидирани, нас ни няма. Възниква въпросът: какво правим? Тогава се отнесохме към КЕВР, защото имаше внесен бизнес план от ВиК Дупница за промяна на цената. Тогавашната и сегашна цена е 1,40 лв. без ДДС. Цената е формирана през 2010 г. и включва всичко по веригата. Почва дружеството да издиша и питаме: какво ще се случи? КЕВР ни казва: ако искате да ви мине отделен бизнес план, имайки предвид, че не е консолидирана общината, трябва да излезете от ВиК Асоциацията. 2021 най-чинно тръгваме да се борим по обратния път и да излизаме: само че процентно във ВиК Асоциацията 35% е държава в лицето на областния управител, останалите 65% са разпределени между общините на база брой население. Община Дупница е около 22%. И почва ходене по мъките. Държавата вече няма интерес, имайки предвид Закона за водите, който е на дневен ред – не те питат искаш или не искаш, всички влизаме в един оператор. И това нещо не се случи, ама ВиК операторът ни трупа на месец около 200 хил. задължения, които стават невъзможни за обслужване. Услугата, за която всеки от нас е наясно, че е необходима и трябва да я има по Конституция, вече е на ръба.“

Чимев обясни също: „В продължение на месец затворихме един кръг от срещи. Благодарение на четиримата депутати от Кюстендилска област се направи една среща във формат: регионален министър, КЕВР, ВиК холдинг, Кюстендилска вода, Община Дупница. Казват ни вариант: за да излезем от подобна ситуация - бързо консолидиране. Въпрос от наша страна: защо не го получихме досега? Била виновна Кюстендилска вода. Но там смениха трима управители в последните три години.“

„В новия бизнес план, който ВиК бяха подготвили, цената трябваше да отиде около 2 лв. Ние инкасираме около 1 млн. кубика на година, т.е. от приход 1 млн. става 2 млн. Идеята е ние да гарантираме качествена услуга на населението. Идеята е ВиК да не продължава ежемесечно да трупа загуби. В момента Кюстендилска вода е на 3 млн. и 200 хил. на червено, ВиК Дупница – около 2 млн. Какъв е смисълът от консолидация между два губещи обекта? И тогава възникна въпросът как ВиК холдингът ще обезпечи финансово. На срещата се оказа, че няма необходимия ресурс. Новият управител на Кюстендилска вода каза: аз, за да получа пари, трябва да ги получа във вид на заем. Добре, ние какво има да избираме вече?! Ако утре се обяви ликвидация, кой ще предостави услугата? Кюстендилска вода как ще я предостави? Тук проблемът е не кой какво точно не е направил, а че цялата верига по една или друга причина е пробита. А пък последната година, с тоя ценови дисбаланс, при един задържан приход и трикратно-четирикратно увеличен разход, ако е бизнес или фирма, отдавана да е приключила. Ако си спомняте: спряха тока. Община Дупница финансира 50 хил., за да може да го пуснат. Възникват и елементарни нужди, не говоря за закупуване на тръби“, коментира още Методи Чимев.

Той бе категоричен, че в тази цена към момента от 1,40 лв. е немислимо да се получава тази услуга, каквато е редно да я има. „Предстои въпросът, който всеки го задава и е резонен: като се консолидираме с Кюстендилска вода, тя какви намерения като инвестиции има? Нашият ВиК оператор с какъв статут остава, защото е немислимо да чакаш при възникнала авария да дойде екип от Кюстендилска вода? Съвсем резонно е нашият оператор да продължи да изпълнява тези функции“, заяви Методи Чимев. Той допълни, че няма как да се приеме вариант да не се знае има ли или не доставчик за Дупница.

„ВиК операторът е без територия, но КЕВР продължава да начислява една такса от около 11 хил. лв. на нашия оператор. И питахме: откъде се появява тази сума?“, каза Чимев. Кметът на Дупница поясни още, че 271 км. е водопреносната мрежа на територията на общината и няма улица, която по няколко пъти да не е разкопана. Няма как да се обезпечи без външна помощ, категоричен бе Чимев. „Улиците, на които беше подменен водопровод и канал, ако не бяхме във ВиК Асоциация, нямаше как да получим финансиране. Около 10 млн. външно финансиране получихме за решаване на такива проблеми за това, че тръгнахме да влизаме. Ако новият Закон го имаше преди 5 г., нямаше да има такава тема днес. По стечение на обстоятелствата ние сме от потърпевшата страна. Ако не се консолидираме, как виждате да продължим дейността на ВиК оператора. Как да дофинансираш на година около 2 млн.? Ежегодно ли ще го правим? Общинския бюджет да го ползваме само за финансиране на ВиК?...“, попита риторично Чимев. „ВиК Дупница е на изкуствено дишане“, заяви още той.

Ивайло Константинов отново обърна внимание на предстоящия закон, който не оставя избор. „Имаме два пътя: единият е да заградим магистралите и линиите, другият е да кажем – щом такъв е законът, съгласни сме. Затова чрез вас искам да питам всички граждани на Дупница: какво правим? Вървим с дипломация, но не знам пред кого; другият вариант е – вървим с рогата. И каквото кажат хората, това ще направим!“

Той заяви, че има готовност за едно обществено допитване с делегирани представители на всички райони от града и селата, както и за отделни събрания по места. „Трябва всички граждани да знаят, че плащането си е плащане: в единия случай с гаранция за подмяна на инфраструктурата, в другия случай – без гаранция. На нас ключовият момент ни е как подхождаме към закона и какви гаранции ще получим, че най-засегнатата община в страната ще бъде финансирана по някакъв начин“, коментира още Константинов.

 

 

 

Kuber press

 

>

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама