Дирекция „Бюро по труда“ – Кюстендил обслужва общините Кюстендил, Невестино и Трекляно, обявиха броя на регистрираните безработни лица към края на месец октомври 2022 г. 1 713 човека с равнище на безработица 6,4%, предаде репортер на „Кубер прес“.
По общини разпределението е:
Община Кюстендил – 1 667 регистрирани безработни лица, с равнище на безработица – 6.5 %;
Община Невестино- 30 регистрирани безработни лица, с равнище на безработица – 4.9 %;
Община Трекляно -– 16 регистрирани безработни лица, с равнище на безработица – 8,9 %;
Продължава тенденцията към намаляване на регистрираните безработни лица. За ДБТ Кюстендил общият брой намалява с 7 регистрирани безработни лица спрямо предходния месец септември 2022г.
Структурата на регистрираните безработни лица по образование през месец октомври 2022 г. е следната:
С висше образование 179 лица, или 10.45 % от общия брой, със средно образование са регистрирани 616 лица, или 35.96 % от общо регистрираните, с основно образование са регистрирани 332 лица, или 19.38 % от общия брой
От общия брой регистрирани безработни лица в ДБТ Кюстендил, 551 са регистрираните продължително безработни лица, т.е. с регистрация в бюрото по труда над 1 /една/ година.
От 6 юни 2022 г., Агенцията по заетостта стартира изпълнението на проект „Солидарност”, финансиран чрез Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2014-2020. Чрез него се оказва навременна подкрепа за бърза трудова интеграция на разселени лица от Украйна с осигурен достъп до пазара на труда, пристигнали в България след 24.02.2022 г. Безвъзмездната финансова помощ по проекта е в размер на 46 594 860 лева. Чрез включването си в проекта украинските граждани ще имат възможност за:
Получаване на психологическа подкрепа, професионално ориентиране, трудово консултиране и мотивиране за започване на работа;
Включване в субсидирана заетост на пълно или непълно работно време на база минимална работна заплата за период до 3 месеца;
Получаване на подкрепа на работното място посредством осигурен от работодателя ментор;
Получаване на интеграционна добавка, включваща разходи за наем, режийни разходи и интернет в размер на 356,00 лв. на месец за период до 3 месеца.
За да се възползват от тези услуги, украинските граждани следва да се регистрират в Дирекции „Бюро по труда”, които са разположени на територията на цялата страна, и на място, да подават заявленията си.
Работодателите, желаещи да се включат в проект „Солидарност” и да наемат лица от целевата група, ще могат да подават заявление за включване в проекта само чрез електронна платформа. В периода на субсидираната заетост те ще получават средства за възнаграждения на наетите украинци в размер на минималната работна заплата (710,00лв.) и дължимите осигуровки за сметка на работодателите, както и стимули, покриващи разходите за всички дължими вноски за сметка на работодателя, съгласно изискванията на Кодекса на труда и Кодекса за социално осигуряване – за останалите на работа лица след периода на субсидирана заетост, изчислени върху установената за страната минимална работна заплата.
Проект „Нова възможност за младежка заетост” е реализиран от Агенция по заетостта по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020г. и е насочен към безработни младежи до 29-годишна възраст.
От края на месец октомври 2022 г. са в сила промени по проект „Нова възможност за младежка заетост”, изпълняван от Агенция по заетостта, които ще увеличат възможностите за участие на пазара на труда на бизнеса и младите хора до 29 години. В проекта, финансиран чрез Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2014-2020, е добавена нова дейност - „Осигуряване на заетост на лица от целевата група на длъжности, попадащи в обхвата на единични групи професии от 2 до 9 клас от НКПД 2011 г., за период до 9 месеца с осигурен ментор”. Така се разширява обхватът на заетост на младите хора, като се предоставя допълнителна подкрепа в работния процес. Възнаграждението на наетите младежи ще бъде в размер на минималния осигурителен доход за съответната основна икономическа дейност и квалификационна група професии за съответната година.
Нов момент има и в компонента обучение по време на работа. Възнаграждението на включеното по този ред в проекта безработно лице се променя от 90% на 100% от минималната работна заплата за съответната година, а понятието „наставници“ се заменя с „ментори“.
В компонента стажуване при работодател се увеличава възможността за продължителност на договора за стажуване – от 6 до 9 месеца. Възнаграждението е в размер на минималния осигурителен доход за съответната основна икономическа дейност и квалификационна група професии за съответната година, към които се отнася разкритото стажантско място.
Заетостта по всички договори за стажуване или обучение по време на работа, или заетост следва да приключи не по-късно от 31.07.2023 г., като подаването на окончателно искане за плащане да не бъде по-късно от 31.08.2023 г.
Заявки за участие в проекта могат да подават, както работодатели от реалния сектор, така и органи на изпълнителната власт съгласно Закона за местното самоуправление и местната администрация, общинските предприятия по чл. 52 от Закона за общинската собственост, органите на централната администрация на изпълнителната власт и териториалните им структури, съгласно чл. 38 от Закона за администрацията.
Проектът се реализира на територията на цялата страна.
Kuber press
>
|