Със свое решение от 4 ноември тази година Административния съд в Кюстендил повторно отхвърли иска от изтърпяващ наказание в затвора в Бобов дол Венцеслав Василев Атанасов за обезщетение в размер на 15 000 лева за неблагоприятни условия за изтърпяване на мярката за неотклонение в следствения арест в Кюстендил, според решение на съда публикувана на сайта на АС Кюстендил, предаде репортер на „Кубер прес“.
Делото е образувано е по касационна жалба на Венцеслав Василев Атанасов , предявена чрез служебен адвокат Йордан Тодоров против решение на АС от 16 юни тази година постановено от Административния съд – Кюстендил.
В жалбата се твърди се, че вследствие на незаконосъобразната дейност на администрацията в следствения арест в гр. Кюстендил, ищецът е поставен в неблагоприятни условия за изтърпяване на мярката за неотклонение.
В писмен отговор и в съдебно заседание представителят на ответника Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ – София, ст. юрисконсулт изразява мнение за неоснователност на жалбата, като счита оспореното решение за правилно и иска да бъде оставено в сила.
Представителят на Окръжна прокуратура – Кюстендил, Мариана Сираков дава заключение за неоснователност на жалбата, сочейки, че съдът е постановил правилно и обосновано решение.
Претендира се от страна на затворникът обезщетение за неимуществени вреди причинени вследствие незаконосъобразна дейност на администрацията в следствения арест в гр. Кюстендил във връзка със задължението за осигуряване на благоприятни условия за изтърпяване на мярка за неотклонение „задържане под стража“ в следствения арест в гр. Кюстендил в периода 08.03.2021г. – 08.08.2021г. Ищецът претендира лоши санитарно-хигиенни и битови условия в ареста, изразяващи се конкретно в: недостатъчно санитарни помещения спрямо броя задържани лица, а именно само едно, което включва баня и тоалетна и е без непрекъснат достъп; недостатъчно количество топла вода за къпане и пране; недостатъчно количество дневна светлина и лошо осветление в помещенията; невъзможност за проветряване на помещенията; липса на отопление в помещенията; наличие на дървеници в помещенията; недостатъчна жилищна площ в спалните помещения; липса на отделни помещения за непушачи. Горното ищецът счита за нарушение по чл.3, ал.2 от ЗИНЗС, в резултат на което твърди, че е претърпял неимуществени вреди – увреждане на физическото и психическо здраве, свързано със заболявания на бъбреците, дихателната система, високо кръвно налягане, обриви по кожата и депресия.
Във връзка с условията в ареста, съдът е приел писмени и гласни доказателствени средства, от които се установява, че арестът разполага с 13 килии, 2 броя тоалетни, баня и умивалня, които се помещават извън килиите.
Във връзка с наведените оплаквания за наличие на дървеници в спалните помещения в ареста, съдът е събрал писмени доказателства -дневник за проведени ДДД мероприятия в ареста, протоколи-инспекционни листа за извършена ДДТ .
Съдът, с оглед преценката на събрания доказателствен материал по делото, счита предявения иск за недоказан и неоснователен, а решението за отхвърлянето му – за обосновано и правилно.
Изводите в оспореното решение за липса на нарушение по чл.3, ал.2 от ЗИНЗС като предпоставка за отговорността на ответника за вреди, са обосновани и законосъобразни. Предявеният иск е неоснователен и дължимото решение е за отхвърлянето му, както е постановил първоинстанционният съд.
По изложените съображения касационният състав на Административен съд – Кюстендил, счита оспореното решение за правилно, постановено при отсъствие на касационните основания по чл.209, т.3 от АПК и ще го остави в сила.
Kuber press
>
|