Кмета Паунов: Благодаря ви за всичко, което направихте, за това, че следвайки будителите на Средновековна България изградихте поколения, създадохте спортисти, с които се гордеем по цял свят.
В камерната зала на общински театър Кюстендил проф. Симеон Йордaнов даде начало на двудневната Първа научна конференция, “Физическо възпитание и спорт- история, съвременно развитие, иновации“ ,събитието е посветено на спортните герой на Кюстендил, предаде репортер на „Кубер прес“.Организатори са Асоциация на спортните педагози, община Кюстендил и Регионален исторически музей „акад. Йордан Иванов“- гр. Кюстендил.
„За българския спорт може много да се говори, достатъчно е да си припомним 1988 година Олимпийските игри в Сеул и четвъртото място в неофициалното класирани по брой медали. Кюстендилския спорт не прави изключение.“ подчерта проф. Симеон Йорданов.
Според него една от целите на конференцията е задълбочаване на работата по написване на различни материали и трудове за история на спорта и в частност на спортовете лека атлетика, художествена гимнастика. Той разказа за спортните герои на Кюстендил.
В изявление пред медии проф.Симеон Йорданов припомни ,че 12 швейцарски учители идват да преподават в България по договор с правителството на Стефан Стамболов.Кюстендил има късмета, защото тук пристига за 2 години по договор Даниел Бланшу, който прави революция в обучението по гимнастика в Кюстендил. Въвежда уредите висилка, шведска стена, успоредка.Той основава Осоговски юнак, които правят фурор с изпълненията си пред цар Фердинанд и правителството при основаването на Осоговски юнак в София.“
Проф.Симеон Йорданов спомена заслугите в спорта на Крум Лекарски-почетен гражданин на Кюстендил, който се занимава с езда и участва в Олимпийските игри в Париж и Амстердам, на Димитър Еремиев, учител по гимнастика в Кюстендили от юнашката селска чета в Соволяно, с която става първенец на селските чети в България, неговият син Еремийчо Еремиев- шампион на България по овчарски скок, мятане на диск. Светослав Джумалиев доайен в леката атлетика , Константин Сотиров-възпитал много шампиони на България в хвърляне на гюле, Райна Афионлиева-спортен герой основател в Кюстендил на школата по художествена гимнастика, Блага Шишкова и Филка Раденкова дават начало на художествената гимнастика, Недялка Ангелова, Владимир Табаков-шампион на България бягане с перпятствия-400 метра.
Спортната конференция в Кюстендил се провежда с подкрепата и под патронажа на кмета на община Кюстендил, Петър Паунов, който поздрави участниците в научния форум:
Благодаря ви за всичко, което направихте, за това , че следвайки будителите на Средновековна България изградихте поколения, създадохте спортисти, с които се гордеем по цял свят.Горчиво съжалявам , че отново на вас се падна тежката задача за сплотяване на България и да възродите Българския дух и се радвам, че вие го носите и го предавате на поколения треньори”,каза той.
По програма днес в ПМГ Кюстендил се предвижда откирт урок по физическо възпитания, по-къснo ще има художествeно спортна програма с награждаване на на учители по физическо възпитание, треньори, спортни деятели и спортисти, за заслуги в развитието на спорта в Кюстендил и страната.
Поздравителни адреси към участниците и организаторите на конференцията са изпратили спортния Министър Весела Лечева както и от спортните федерации по борба, лека атлетика, акробатика, скачане на батут и от футболния съюз.
Kuber press
>
>
>
|