Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
През септември Община Кюстендил е с 1 674 безработни лица или 6.5 %
  Категория: Регионални     11:57 - 26/October/2022

Продължава тенденцията към намаляване на регистрираните безработни лица. За ДБТ Кюстендил общият брой намалява с 8 регистрирани безработни лица спрямо предходния месец август 2022г.

От Дирекция „Бюро по труда“ – Кюстендил обслужваща  общините Кюстендил, Невестино и Трекляно, обявиха броя на регистрираните безработни лица към края на месец септември 2022 г., предаде репортер на „Кубер прес“.

По общини нивото на безработици и брoя на лицата без работа е  както следва:

Община Кюстендил 1 674 регистрирани безработни лица, с равнище на безработица – 6.5 %;

Община Невестино 31 -регистрирани безработни лица, с равнище на безработица – 5.0 %;

Община Трекляно 15 регистрирани безработни лица, с равнище на безработица – 8,3 %;

За Дирекция Бюро по труда Кюстендил регистрираните безработни лица са 1 720 с равнище на безработица 6,5%.

Продължава тенденцията към намаляване на регистрираните безработни лица. За ДБТ Кюстендил общият брой намалява с 8 регистрирани безработни лица спрямо предходния месец август 2022г.

В структурно отношение регистрираните безработни лица по образование през месец септември 2022 г. е :

С висше образование 185 лица, или 10.76 % от общия брой;

Със средно образование са регистрирани 634 лица, или 36.86 % от общо регистрираните;

С основно образование са регистрирани 323 лица, или 18.78 % от общия брой регистрирани;

С начално образование са регистрирани 578 безработни лица, или 33.60 % от общия брой.  

От общия брой регистрирани безработни лица в ДБТ Кюстендил, 570 са регистрираните продължително безработни лица, т.е. с регистрация в бюрото по труда над 1 /една/ година.

Продължава реализацията на проект „Нова възможност за младежка заетост” по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020г. и е насочен към безработни младежи до 29-годишна възраст.  

Основна целен на проекта:

 

Проектът се реализира в две основни направления:

          - сключване на трудов договор с условие за обучение по време на работа, като през времето на обучението обучаемият получава трудово възнаграждение за действително отработеното време. С такъв трудов договор работодателят се задължава да обучи работника или служителя в процеса на работата по определена професия или специалност. Договор по чл. 230 от КТ се сключва с младежи, които не притежават квалификация по професията, по която ще бъдат обучавани в процеса на работа. Допустимо е такъв договор да се сключва с лица, които притежават квалификация, но по друга професия или специалност. Съгласно разпоредбите на КТ, работодателят е задължен да осигури работа за срок до 3 години, съобразно придобитата квалификация, на успешно завършилите обучение лица по проекта (чл. 230, ал. 4 от КТ).

          - сключване на трудов договор с условие за стажуване, като възнаграждението е в размер на минималния осигурителен доход за съответната основна икономическа дейност и квалификационна група професии за съответната година, към които се отнася разкритото стажантско място (чл. 233б от КТ). Стажуването е изпълнение на работа под наставничеството на работодателя или на определено от него лице – наставник, с цел усвояване на практически умения по придобита професия или специалност. Такъв трудов договор може да се сключва само с лица, които притежават квалификация, придобита в системата на средното или висшето образование, за работа на длъжност, която съответства на придобитата от лицето квалификация. Освен това е регламентирано предоставянето на допълнителни средства от бюджета на проекта за разходи за осигуровки, дължими по КТ и КСО за сметка на работодателя за всеки стажант, който след изтичането на 6-месечния стаж бъде нает от работодателя на безсрочен трудов договор (стимули).

          Целева група: Представители на целевата група по проекта са безработни лица, които отговарят на следните изисквания:

 Регистрирани в дирекции „Бюро по труда” (ДБТ);

На възраст до 29 г. включително;

Работодатели и обхват на проекта:

 

 Заявки за участие в проекта могат да подават, както работодатели от реалния сектор, така и органи на изпълнителната власт съгласно Закона за местното самоуправление и местната администрация, общинските предприятия по чл. 52 от Закона за общинската собственост, органите на централната администрация на изпълнителната власт и териториалните им структури, съгласно чл. 38 от Закона за администрацията.

Териториален обхват: проектът се реализира на територията на цялата страна.

 

 

      Програми и насърчителните мерки по които работи ДБТ Кюстендил:

 Към 25.10.2022 г. за Дирекция „Бюро по труда“ – Кюстендил няма активна  процедура за прием на заявки от работодатели за ползване на финансови преференции по насърчителни мерки и програми за заетост, предоставяни по  Закона за насърчаване на заетостта.

       За безработните лица от общините на територията на Дирекция „Бюро по труда“ – Кюстендил има определени финансови средства за сключване на договори за обучение провеждано от ДП БГЦПО по реда на Закона за насърчаване на заетостта (ЗНЗ), както следва:

 

 

 -Обучение за възрастни:

 

Двугодишен план за обучение, провеждано от ДП БГЦПО – 6 905.00 лв.

 

 

 

 

Kuber press

>

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама