Общинските съветници от БСП за България в Кюстендил питат има ли Община Кюстендил изготвена стратегия за оптимизация на училищата на територията на Община Кюстендил?
На пресконференция председателя на ОБС на БСП -Кюстендил Йордан Тодоров влезе в задочен разговор с кмета Паунов с мотив нападки от страна на градоначалникът които той смята за лични и неуместни, предаде репортер на „Кубер прес“.
„ Според кмета Петър Паунов, аз неглижирам усилията за създаване на работни места, което той спомена миналата седмица.Искам да подчертая, че говорим за работещ бизнес /продажбата на хотел „Кюстендил“. Фактът, че има хора готови да инвестират в Кюстендил е добра индикация, но тя не означава задължително създаване на работни места. Има разлика в купуването на работещ хотел и инвестирането в изграждането на нов. Към момента не сме свидетели на разкриване на нови работни места.“ Обясни Йордан Тодоров.
Той коментира и твърдението, че е неглижирал инвестиция от 7 млн. лв. при положение, че не съм дал и 70 ст., било въпрос на стил.
„Никога не съм неглижирал инвестицията, това как тя е представена от кмета. Считам, че като общински съветник не просто имам право да коментирам, а и е мой дълг, който съм поел пред гражданите. Не смятам, че кмета има право да ми държи сметка, но както той сам каза, въпрос на стил.
Като говорим за стил, явно според кмета имат право да говорят тези, които са дали пари за построяване на хотела. Може би не трябва да се забравя, че хотелът е построен с кредит, който се плаща от данъците на гражданите на община Кюстендил, което прави всички граждани вложители в общинската собственост на хотела.“ oбясни още той.
Йордан Тодоров информира медиите, че от БСП за България са подали питане до Община Кюстендил и РУО – Кюстендил, във връзка с оптимизацията на училищата, респективно оптимизация на Професионалната гимназия „Йордан Захариев“ и ПГИМ „Никола Йонков Вапцаров“, които ще бъдат обединени в Професионална гимназия по икономика, мениджмънт и туризъм-за да може най-добрите практиките да бъдат в една сграда и със сериозен ръст.
Тодоров посочи, че през февруари 2020 г. ОбС – Кюстендил, одобри оптимизация на основните училища в Кюстендил, която вече е факт. Съветниците от БСП за България в Кюстендил поставят осем въпроси, които натози етап не са изяснени:
Какво качество на образованието се постига с обединяването на основните училища на община Кюстендил?
Изготвила ли е Община Кюстендил анализ на учебно-възпитателната дейност на територията на общината, резултати от НВО, ДЗИ, олимпиади и състезания за последните 5 г.? Ако такъв е изготвен, моля да ни бъде предоставен.
Има ли Община Кюстендил изготвена стратегия за оптимизация на училищата на територията на Община Кюстендил?
Каква е визията на Община Кюстендил след обединяването на две гимназии, които са в коренно различни професионални направления?
Какъв процент от педагогическия персонал ще бъде освободен?
Какви специалности ще има в обединеното училище, съгласувано ли е това с Бюро по труда и потребностите на пазара на труда?
Колко ученици са напуснали територията на Община Кюстендил и в кои общини са отишли, за да продължат образованието си?
По данни на РУО – Кюстендил, какви са резултатите на училищата на територията на община Кюстендил от НВО за 4-и, 7-и и 10-ти клас, както и за ДЗИ през последните 5 години.
„Тези въпроси са изключително важни преди да се предприеме всяка една стъпка по оптимизация и обединение на което и да е училище, защото знаем поговорката на Виктор Юго: Една отворена училищна врата, затваря затвор. Мисля, че това е достатъчно и казва всичко за това, за което се борим и искаме за нашата община“, обобщи Йордан Тодоров.
Kuber press
>
>
|