Богата и разнообразна програма тази година ще съпътства тазгодишното издание на „Панагия -2022“ в Кюстендил, откриването е на 14 август в неделя в църквата „Свети Иван Рилски“-Пиперков чифлик където ще се организира традиционното замесване на Богородичен хляб и ще заработи Детска работилница за месене на хляб, съобщиха за „Кубер прес“, от общински отдел „Култура и духовно развитие“-община Кюстендил.
15.08.2022 г. - Градинката пред Обреден дом - Кюстендил
10:00 - 14:00 часа
Изложение на обредни хлябове
Детска работилница за месене на хляб
12:00 ч.
Водосвет за здраве и благоденствие
Празнична програма
Етнографско представяне на културното наследство
Организира - Община Кюстендил, със съдействието на НЧ "Христо Ботев 1948", с. Пип. Чифлик и Тихият кът
В средата на месец август - 15 август е “Успение на Пресвета Богородица” и Кюстендил отбелязва “Панагия” - Въздигане на хляба.
“Панагия” е името, с което се нарича Богородица, въздигането и обредното разчупване на хляба, неговото преломяване и изяждане заедно.
“Панагия” е практиката на Христос и апостолите, на древната църковна община, преминала през времена и различните култури - съхранена от дедите ни и донесена до наше време, чрез празниците на Църквата и народната традиция.
“Панагия” са медальоните с богородични изображения, които йерарсите носят.
На “Панагия” са наречени църкви, крепости, дори и градове.
На празника “Панагия” - Въздигане на хляба, се събират отделните смислови фрагменти на това понятие и се подреждат в тематичен празничен и художествен пъзел, всеки от които носи името Панагия. Художественият пленер и иконографската изложба е “Панагия”; изложението на питите е “Панагия”, музиката е за “Панагия”, обредът е посветен на “Панагия”.
Празникът “Панагия” се провежда около църкви и параклиси, посветени на ”Успение Богородично”, и е културна изява за представяне на българската православна традиция и черковно художествено и певческо изкуство.
Един ден преди Успение Богордично се представя традицията по замесването на богородичния хляб и изпичането му в подница. Самото действие около хляба наподобява черковното тайнство. Освещава се житото, предметите свързани със замесването са изпълнени със сакралност. ”Жената-майка” учи и предава тайнството на най-личните момичета.
В този хляб е вплетена вяра, майсторство и автентичност - такива, каквито са предавани от майки на дъщери, от род в род.
На 15 август по традиция жените в Кюстендил месят хляб с молитва за добруване, украсяват го с пластики от самото тесто, изразяващи най-значимите идеи от бита и ги занасят в храма с благодарност към Богородица.
Kuber press
>
>
|