Със слово пред паметникът на Васил Левски в Кюстендил бяха отбелязани185 години от рождението на Апостола на свободата, предаде репортер на „Кубер прес“.„ Неговата свята и възвишена личност продължава да бъде неподвластна на времето повече от век. Той е нашата мяра за човешко съвършенство и неизменен пример за подражание, вдъхновяващ новите поколения за обич и дълг към отечеството и памет за родовия корен. Левски изпреварва цяла една епоха, за да ни завещае гениалното си прозрение, че ,,времето е в нас и ние сме във времето".
Иван Вазов пише:
Девет години той
Скита се бездомен, без сън, без покой
Под вънкашност чужда и под име ново
И със сърце порасло и за кръст готово.
Народът дълго е чакал своя Апостол и затова нарежда името му сред най-великите и праведни мъже на България. Още през 1883гл в една от първите биографии на Левски, Захари Стоянов пише:
,,Ако не беше той най-рано да събуди заспалите духове, то ние не щяхме да имаме Априлско въстание. Участвах в приготовлението на последното и видях до колко народът беше приготвен още от времето на покойния Дякон - от бащата на Апостолите. Тоя знаменит агитатор беше отворил навсякъде път в по-големите градове и села. И ние вървяхме из неговите пътеки."
Не само Захари Стоянов, а и всички изследователи признават огромната роля на идеите и делото на Левски в последвалото развитие на българското национално- революционно движение.
Главните организатори и двигатели на Априлското въстание в голямото си мнозинство са съратници и последователи на великия Апостол. Те пренасят в следващия етап на революцията не само идейното наследство на Васил Левски, но и формирания от него революционен опит, стратегии, политическа и нравствена традиция. В този смисъл Априлското въстание в стратегически и в известно отношение в тактически план е революционно продължение на заветите на делото на Левски.
Със заветната цел за ,,чиста и свята република", с идеала България да е ,,братство с всекиго, без да гледаме на вяра и народност", с вярата, че ,,делата трябват, а не думите", Левски и днес е наш съвременник. Неговата максима ,,да бъдем равни с другите европейски народи зависи от нашите собствени задружни сили", достига до нас като исторически урок за достойно представяне на нацията ни в голямото европейско семейство.
Левски остава в нашата история не само със своята революционна дейност, но и с тези прозрения за бъдещия свят, за бъдещото държавно устройство на България и организацията на политическата й власт. В този смисъл той е първият цялостен политик, изявен демократ и хуманист, разкъсал каноните на своето време и достигнал до нас.
Дякон, хайдутин, знаменосец, революционер, той извървява жестокия път на българската голгота, обречен на Отечеството си. Този изумителен борец, мислител и практик приема саможертвата като необходимост и религия - ,,ако загубя, губя само мене си". Неговите писма и лично тефтерче са чисто български нравствен кодекс на всеобхватната и неповторима личност на Апостола.
Поставянето на обществото над личното, саможертвата като най-висша проява на съвършенство, единството на думи и дела и взаимното доверие - и днес са необходими, за да ни има като нация.
Чистите идеали на Апостола се поемат и пренасят във всяка следваща епоха от най-достойните ни приемници - борци за национално освобождение и социална справедливост.
В пантеона на националното ни самосъзнание завинаги е предопределено първото място за Апостола на свободата. Защото Васил Левски е онзи връх в националната ни историческа биография, през който минава най-прекият път към величието на българския народ.
С едноминутно мълчание на колене участниците в отбелязването отдадоха почит и уважение към личността на великия българин.
В знак на признателност към паметта на Васил Левски ще бъдат поднесени венци и цветя от:
Областна администрация, Кюстендил
- Община Кюстендил
Общински съвет, Кюстендил
Kuber press
>
|