С почти едночасово закъснение започна делото срещу 31-годишния Росен Георгиев, обвинен в предумишлено убийство – предаде репортер на ”Кубер прес” от съдебна зала. Името на обвинения в процеса нашумя след трагедията, разиграла се през месец юни миналата година, когато подсъдимият уби съпругата си пред детето.
Тогава работещият като хлебар Росен по особено жесток начин умъртви след поредица нанесени удари с нож върху тялото т майката на своето дете.
На 11 (петък) януари съдийски състав на Окържен съд - Кюстендил, с председател Диана Данаилова и член съдия Йоланда Цекова даде ход на делото.
В съдебната зала присъства майката на Росен Георгиев, към която обвиняемият се държа студено и неадекватно, и майката на убитата Мирослава - Иванка Георгиева.
На делото присъства и адвокат Михаела Крумова, която обоснова предявените искове на Иванка Георгиева и нейната внучка Венислава. Предявените искове в размер по 100 000 лева за всяка една от двете са за обезщетения за нанесени неимуществени вреди.
Обвиняемият потвърди пред съда, че е запознат с обвинителния акт и е наясно в какво го обвиняват. Той се съгласи с представените обстоятелства и факти от обвинението и не пожела нови доказателства. Направеното самопризнание беше счетено от съда като самоприсъда. Видимо в ненормално психическо сътояние, Росен показа нервност и безпокойство, поради което съдия Данаилова му направи забележка. Когато съдийката го попита дали се признава за виновен, в началото на делото подсъдимият се призна за такъв и допълни, че съжалява за стореното. Свидетел по делото се яви Весела Георгиева, сестра на Мирослава, която определи Росен и Мирослава като добро семейство, рядко стигащи до конфликтни ситуации.
Тя каза, че Росен давал пари за храна на детето, но не давал за дрехи на Мирослава. Весела съобщи, че преди заминаването в Гърция, Мирослава е била личен асистент, като е помагала на бабата и дядото на Росен. Според свидетелката след този случай детето се плашело от повишаване на тон. Весела допълни, че Венислава живее при баба й, където е настанена с решение на Агенцията за закрила на детето в срок от три години. Майката на Росен е виждала детето само два пъти, без да е изявила желание за други свиждания с внучката. Сестрата на убитата не отправи искане за допълнителни следствени действия от страна на близките й.
Окръжен прокурор Ангел Байрактарски заяви пред съдията, че поддържа обвинението срещу обвиняемия Росен Георгиев на основание чл.116 ал.1 т.6.
”Налице е брутален акт на насилие, осъществен от подсъдимия срещу съпругата му, извършен умишлено” - каза обвинител А. Байрактарски. Той допълни, че на база посочените факти на съда не остава друго, освен да признае за виновен обвиняемия. Прокурорът поиска от съда да наложи наказание по закона, в който горният предел е над 15 години лишаване от свобода. Визира се чл.116 от НПК (наказателно процесуален процес), където се предвижда лишаване от свобода от 15 до 20 години. Байрактарски подчерта важността на факта, че убитата е била съпруга на подсъдимия, и е извършил деянието в присъствието на детето. Според него безспорно смекчаващо вината обсотятелството е, че Росен Георгиев е с чисто съдебно минало. Това би било адекватно на стореното от обвиняемия наказание, според прокурор Байрактарски.
Обвинителят се съгласи с исковете на майката и малолетната дъщеричка на убитата Мирослава. От своя страна Иванка Георгиева поиска доживотна присъда за убиеца на дъщеря й. Подсъдимият се възползва от възможността и правото си на съкратен процес съгласно чл.37 от НК. В тази връзка съдът трябва да наложи присъда лишаване от свобода под минимума, който е 15 години. В края на делото Росен (хлебарят) промени становището си и каза, че не съжалява за извършеното, защото съпругата му имала любовници и не се грижела за детето.
След кратка почивка съдът прочете взетото решение, като постанови за обвиняемия Росен Георгиев 14 години лишаване от свобода при първоначален строг режим на изтърпяване в Бобовдолския затвор. По отношение на исковете за кръвнина, поискана от близките на починалата, съдът определи 40-хиляди лева за дъщерята Венислава Георгиева, с нанесен лихвен процент от датата на смъртта на Мирослава, които са за обезщетение за щети от неимуществени вреди. На бабата на детето присъдиха 25 хиляди лева.
В разговор с адвокат Иван Йосифов, защитник на обвиняемия, стана ясно, че осъденият няма никакво имущество, не притежава имот или пари, които да са на негово име. Колата, която е била негова, сега е прехвърлена на майката на убитата. Адвокатът нееднократно подчерта, че клиентът му не е добре психически, защото не си е взел хапчетата преди да се яви в съдебна зала. Когато са били женени с Мирослава, тя му давала редовно хапчетата, сега не искал нарочно да ги взима. В затвора в Бобов дол имало лекар, но не бил отговорен дали Росен взима редовно лекарството. На въпрос защо не е освидетелстван като невменяем Росен Георгиев, Йосифов отговори, че никой не е плащал това да стане. Той припомни, че Росен е бил в психиатрична клиника в Гърция. Присъдата може да бъде обжалвана пред Софийски апелативен съд. Лидия Велинова |