Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
РИОКОЗ отбелязва деня против тотюнопушене
  Категория: Общество     11:06 - 19/November/2009

Идеята възниква в САЩ за първи път през 1971 г. в гр. Рандолф Артър Р. Мълейни накарал съгражданите си да спрат да пушат поне за един ден – съобщи за «Кубер прес» Елена Андонова експерт в РИОКОЗ Кюстендил.
Така те спестили средства, изразходвани за еднодневната им нужда от цигари и с тях основали фонд към местното училище за отпускане на стипендии. В следващите години идеята на А. Мълейни придобила голяма популярност и през 1977 г. Американската общност за борба с рака обявила всеки трети четвъртък от м. ноември за ден без тютюнопушене.
През 80-те години денят започва да се отбелязва и в Западна Европа. През 1990 г. в Полша се провежда конференция под надслов “За една нова Европа, свободна от тютюнев дим”.
В България международният ден се организира от 1992 г. Той има за цел да фокусира вниманието на обществото върху негативните последици за здравето от употребата на тютюн и да подкрепи желаещите да се откажат от този опасен навик. Мотото на кампанията тази година е „ТЮТЮНОПУШЕНЕ И БРЕМЕННОСТ”.
Тютюнопушенето се превърна в световна епидемия. Тревожно е увеличаването на употребата на тютюн сред жените от всички страни.
Само през ХХ век в света са регистрирани 100 милиона смъртни случаи вследствие употребата на тютюневи изделия. Ако се запази тенденцията, техният брой през ХХІ век ще бъде над един милиард. Тютюнопушенето е най-важната предотвратима причина за голям брой хронични заболявания и преждевременна смърт.
Тютюнопушенето е основен фактор за висока преждевременна смъртност от сърдечносъдови заболявания и рак в България. Почти всеки втори смъртен случай от болести на органите на кръвообращението се дължи на тютюнопушенето.
Данните от последното национално представително проучване, проведено през 2007г. в България показват, че близо половината от участниците в него пушат - 52,4% от мъжете и 38,1% от жените, като редовни пушачи са 46,6% от мъжете и 32,7% от жените. Тревожен е ръстът на тютюнопушенето сред жените.Относителният им дял през 1986г. е бил 16,7%, през 2001г.-29,8%, то през 2007г. вече е 38,1%. Голям процент от мъжете и жените участвали в проучването , живеят в среда с тютюнев дим. В България 71,9% от децата са изложени на пасивно тютюнопушене.
България е на трето място в света по потребление на тютюн на глава от населението:
- Гърция – 7,8 броя цигари дневна консумация; - Япония – 7,1 броя цигари дневна консумация; - България – 6,6 броя цигари дневна консумация. Въпреки че науката открива непрекъснато нови факти и доказателства за пораженията, които тютюнът нанася върху човешкия организъм, броят на пушачите, особено сред младите хора непрекъснато расте. Снижава се долната граница на пропушване – 10 – 13г. Според публикация на СЗО от 2006г. , българските деца са сред „световните първенци” по тютюнопушене – на 3-то място. Темата за вредите от тютюнопушенето се пренебрегва от пушачите.
Съществуват много научни доказателства, че преустановяването на тютюнопушенето носи значителни преимущества за здравето и рязко снижава риска от повечето заболявания, свързани с употребата му. Една година след отказването рискът от развитие на коронарно сърдечно заболяване намалява до 50%. Рискът от развитие на рак на белия дроб, хронично обструктивна белодробна болест или мозъчен инсулт намалява, макар и по-бавно.
Отказването от тютюнопушене е благоприятно за здравето във всяка възраст. Нека поне на този ден пушачите спрат да пушат и с това да допринесат за опазване на своето здраве и здравето на хората около тях – в дома, на работното място, на обществените места. Кубер прес

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама