МВР излезе със съвети за предотвратяване на пожари през отоплителния сезон, съобщи за “Кубер прес” Катя Табачка говорител на полицията в Кюстендил. Пожарникарите съветват при използване на ел. отоплителни и нагревателни уреди:
Никога не оставяйте включени уреди без наблюдение!
Не използвайте нестандартни и саморъчно направени уреди!
Върху или в близост до електрическите уреди никога не оставяйте горими предмети. Не ги използвайте за сушене на дрехи.
При включени електроуреди никога не оставайте децата без наблюдение!
Укрепете добре всички отоплителни уреди поради опасността от обръщане.
Последното е особено важно и за безопасността на Вашите близки, ако те са трудноподвижни, възрастни или болни хора! Те са най-рисковата социална група при пожар!
Трябва да запомните: При пожар уреди под напрежение или включени към електрическата мрежа не могат да бъдат гасени или охлаждани с вода! Това може да стане само след изключване на електрическия ток от централното електрическо табло или от етажното такова! Има опасност от токов удар с фатални последици!
Хората използващи печки с твърдо гориво на дърва и въглища, трябва да знаят, че:
Използването на отоплителни и нагревателни уреди е широко застъпено и днес, като често се подценява пожарната им опасност.
Още при инсталирането на отоплителни уреди на твърдо гориво трябва да се спазят следните изисквания:
Стената зад печката не трябва да се облицова с горими материали;
- задължително поставяне на негорима подложка с прагове от трите страни с размер 30 см отпред и по 20 см отстрани уреда;
- стабилно укрепване на димоотводните тръби (кюнците).
Отворите към комина трябва да се затварят със стандартно изработени метални капаци.
В комините на сградата не трябва да имат фуги към помещенията и те периодично (в зависимост от интензивността на ползване, но не по-малко от един път годишно) трябва да бъдат почиствани от налепи и сажди.
Комините трябва да са измазани по цялата дължина.
Никога не изхвърляйте неизстинала сгурия там, където има горими отпадъци!
Важно е спазването и на правилата за съхраняване на горивата. Това трябва да става в специално устроени места, като се избягва непосредствената близост с помещенията за живеене.
При наличие на влага въглищата могат да се самозапалят!
Въглищата да се складират най-много до 2 метра височина на отделни купчини.
Недопустимо е съхраняването на дърва и въглища да става в общите части на кооперации и жилищни блокове, като тавани, стълбища, фоайета, коридори и други пътища за евакуация.
Средствата за запалване на отоплителните и нагревателните уреди – кибрити и запалки, трябва да се съхраняват на недостъпни за децата места!
За ел. уредите с газово гориво, които са с пропан-бутан, дейностите
по устройването и техническото поддържане на газовите отоплителни уреди трябва да се извършват само от специалисти.
Необходимо е уредите да са стандартно изпълнение и в никакъв случай да не се използват газови устройства и бутилки със съмнителен произход.
Отопляваните с газови печки помещения задължително трябва да са с постоянна естествена вентилация.
Недопустимо е устройването и съхранението на газови бутилки в бани и спални, в помещения под кота нула (мазета, шахти и др.), в близост до печки, радиатори и каквито и да е източници на топлина, както и на места с пряко слънчево нагряване, в гаражи, общи тавани и стълбища.
Нaрушаването на херметичността на газопроводите с изтичане на газ в затворено пространство е изключително опасно.
В случай на утечка на пропан-бутан при определена концентрация и дори при минимална мощност на източник на запалване може да се възпроизведе взрив. Ако е тъмно, не палете лампата и не ползвайте открити огнеизточници – запалки, свещи и др. По най-бързия начин изключете електрическото захранване от ел. табло.
Проверката за изтичане на газ в никакъв случай да не се извършва чрез поднасяне на открит огън към съмнителното място. Това можете да извършите чрез сапунен разтвор на мястото на евентуалното изтичане.
Как детето да се грижи за своята безопасност:
Детската игра с огън е една от честите причини за пожар, а животът на детето е безценен.
То трябва да разбере това от Вас и да гледа на живота си като най-ценното богатство.
На съвременните родители е трудно да бъдат непрекъснато до детето си. Ако се наложи да оставите за малко детето само вкъщи, обезопасете предварително помещението и дома. Но никога не заключвайте вратите – те са пътят за евакуация и спасение на децата в случай на пожар.
Учете Вашето дете да разпознава местата вкъщи, където може да възникне пожар и предметите, които могат да го предизвикат.
Заедно тренирайте с него преминаването по пътя за евакуация от дома от различни места.
Уточнете мястото, където може да се скрие, когато не може да избяга при пожар. Добре е това да бъде банята при пуснат душ и поставяне на намокрена маска на устата и носа.
Накарайте детето да научи телефоните за спешна помощ и тел. 160 – за съобщение при пожар. Най-добре запишете на видно място в дома спешните телефонни номера.
Научете го за точния адрес, на който живеете, и какво трябва да съобщи на възрастен или на тел. 160 при откриване на признаци на пожар.
Обяснете на детето защо не бива:
- Да си играе с кибрит, запалка, свещ или друго нещо, с което може да предизвика пожар.
- Да слага дрехи, обувки или играчки в близост до отоплителните уреди!
- Да не играе с фойерверки и пиратки!
- Никога да не играе с леснозапалими и горими течности!
- Да се крие при пожар на места, където трудно ще бъде открито от пожарникарите!
- Да крие то по-малките си братя и сестри източници на запалване!
- При пожар в горящото помещение никога да не отваря допълнително прозорците – допълнителният кислород ще усили горенето!
- При пожар да не изпада в паника и да не ползва асансьор.
Обяснете на детето защо трябва:
Винаги да проверява дали е изключило електрическите уреди, когато свърши работа с тях!
За трудно подвижни или болни се прилага обезопасяване в противопожарно отношение дома или окажете съдействие за това.
Особено важно в такива случаи е осигуряването на възможност за незабавна телефонна връзка с Районната служба “Пожарна безопасност и защита на населението” – на тел. 160.
При пушачи трябва да бъдат осигурени специални негорими съдове за събиране на угарки.
От решаващо значение е осигуряването на максимално безопасни отоплителни уреди, които да са поставени на безопасно разстояние от покривката на леглото, завивките и други горими материали.
Всички отоплителни уреди трябва да са стабилно укрепени.
Подменете амортизираните и морално остарелите електро- и отоплителни уреди и съоръжения с такива със съвременни средства за защита.
С времето изолацията на стари електрически шнурове се износва и оголените или прогорели места могат да станат източник на запалване. Подменете ги с нови.
Поемете своята отговорност в грижата за Вашите близки!
Кубер прес |