От 16 до 22 този месец г. ще се проведе Европейската седмица на мобилността и Европейският ден без автомобили на 22 септември, организирани от Европейската комисия. България се включва за седми път в инициативата, съобщи за “Кубер прес” Елена Андонова експерт в РИОКОЗ- Кюсетндил. Водещата тема за 2009 г. на Европейската седмица на мобилността, определена от Европейската комисия е „Да подобрим градския климат”. Европейската седмица на мобилността се организира от Европейската комисия с цел да се насърчи поведение на хората и действия на институциите, които да са в съответствие с принципите на устойчивото развитие и по-специално да са
насочени към намаляване на замърсяването на градската среда от транспорта, към подобряване на качеството на живот на европейските граждани.Посрещането на предизвикателствата в областта на градската околна среда е от изключително значение за здравето на жителите на градовете, както и за качеството на техния живот.
Големите градове са изправени, като цяло, пред едни и същи екологични проблеми: недобро качество на атмосферния въздух, високи равнища на автомобилния трафик и задръстванията, високи стойности на шума, емисии на парникови газове, генериране на значителни количества отпадъци и отпадъчни води, разширяване на градовете.
Причините за тези проблеми следва да се търсят в измененията в начина на живот, характерен за съвременното общество – все по-голяма зависимост от използването на лични автомобили, увеличаване на домакинствата състоящи се от един човек, повишаване на количеството на употребените ресурси от жителите на градовете, както и в тенденциите на демографското развитие –
непрекъсната миграция на населението в посока към градовете.
С тази инициатива Европейската комисия се стреми да повиши информираността на населението за въздействие на транспорта върху околната среда и възможните екологосъобразни модели на поведение, които то може да избере, да му се предоставят възможности да използва по-устойчиви начини на транспорт. Насърчаването на използването на обществен транспорт, за сметка на личните автомобили, въвеждането на оптимизирани транспортни схеми за управление на трафика могат значително да допринесат за намаляване на вредните емисии в атмосферата. В редица градове са въведени системи „Зелена вълна” за предотвратяване на задръстванията, създадени са алеи за пешеходци и за велосипедисти. Използването на велосипеди спомага не само за намаляване на автомобилния трафик и негативните последствия от него за околната среда, но и за подобряване здравето на населението, благодарение на повишената двигателна активност.
Кубер прес |