Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
Читалището в с.Граница се поздрави с приза за най-едра череша
  Категория: Новини     18:51 - 20/June/2009

Приключи тридневният празник на черешата, изложението датира от 1896 г., когато е учредена Първата национална овощарска изложба и градът получава званието ”Майка на българското овощарство “ в Кюстендил, предаде репортер на електронното издание.
По времето на Плиний Стари се носи вестта ,че римските градинари опитвали да присадят череша на лаврово дърво, за да го увенчаят. Естетиката на цъфналия черешов цвят, обърнат към слънцето, е наситен с мистична дълбочина, черешата е символ и украса за аристокрацията и дипломацията във всички общества.
Черешата е и един от знаковите символи за Кюстендил. Тук черешата е присадена в бита и културата на населението; тя е пазена и обгрижвана с обич, с надежда за добруване, оградена е от ритуали и самородна поетичност; за кюстендилеца тя е: „ Черешчица род родила...” Победителите на изложението за най-добро и атрактивно представяне, а черешите се раздават и изяждат.
Приз за най-едра череша, спечели Читалище Просвета, кметство с. Граница, най- атрактивно вешало награди получиха - за първо място Читалище "Славчо Темкин" с. Драговищица, две първи втори места - за Читалище "Спасовица" с. Николичевци и за Читалище "Христо Ботев" с. Горановци. Награда за най- красив черешов щанд получиха децата от Обединен Детски комплекс, който наредиха красиви пана от череши, след тях е сдружение "Партньори". 4-трети места определи журито, които заслужават награди, Читалище "Светлина" с. Коняво, Гимназията по туризъм в града и две детски градини - ЦДГ "Здравец" и ЦДГ "Май". Празненствата финализираха с музикално-фолклорни изпъленния.

Кубер прес

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама