На пресконференция проведена 29- май, началникът на сектор ”Пътна полиция” гл. инспектор Кирил Христов отправи препоръки към водачите на МПС-та, във връзка с започващата от 1 юни полицейска акция ”Ваканция –да запазим децата на пътя”, предаде за ”Кубер прес” Катя Табачка говорител на полицията в Кюстендил. Той пропомни на тях да не забравяте, че детето край пътното платно е сигнал да бъдат нащрек. Забелязвайки дете край пътя да се подготвят да намалят скоростта. Много често децата, дори спокойно да стоят на тротоара, се втурват към платното. Детето, дори и да бъде с възрастен, може да се пусне от ръката му и да излезе срещу автомобила. В населено място, особено по оживени улици с търговски обекти, водачите да бъдат готови за реакция- възможна е внезапна поява на дете, да са готови да реагират при внезапна поява на дете! Ако то е зад паркиран автомобил, няма да могат да го видят поради ниския му ръст,.затова е нужно внимание, когато преминават край спирки, пешеходни пътеки и градинки. Забелязвяйки дете, което се кани да пресече улицата по пешеходна пътека, но се колебае, да намалят скоростта, да спрат и подадат знак с ръка, че може то да продължи. При застигане на деца с велосипеди е необходимо да се намали скоростта значително, да ги заобиколят на възможно най-голяма странична дистанция. К.Христов апелира към родителите:”Отделете време да разговаряте с детето си за свободното му време през ваканцията и го предупредете за опасностите на пътя. Огледайте заедно подходящите за пресичане места в квартала, безопасните алеи за каране на велосипед.
Най-застрашени да попаднат в злополука като пешеходци са децата до 14 години..Направете всичко възможно да предотвратите управление на мотопеди и мотоциклети от непълнолетни юноши без правоспособност. За тяхното шофиране се изисква категория "М" и ползване на защитна каска от водача. Много са пътните злополуки с тежки последици поради управление на тези превозни средства.
При превозване на малки деца в автомобила, спазвайте непременно законовото задължение да ползвате обезопасителни седалки и столчета. Давайте си сметка за личния пример”
Деца, покажете, че познавате правилата и можете да се погрижите за собствената си безопасност – нали през учебната година ги обсъждахте в училище, с учителите си и с нас – полицаите, каза обръщайки се към децата шефът на КАТ към ОДП Кюстендил.
Никога не пресичайте тичешком. Ако се чувствате застрашени и несигурни, е добре да пресичате в група, заедно с възрастните. Трябва да знаете, че много пострадали деца в момента на катастрофата са били в автомобилите, карани от родители и близки хора. Когато се возите, по-добре седнете на задната седалка. Ако сте достатъчно големи, за да седнете отпред, сложете колана си без да чакате някой да ви казва за това. Ако шофьорът управлява прекалено бързо, направете тактична забележка.
Отказвайте, когато ви канят да се возите на стари, неизправни и саморъчно сглобени мотопеди, карани от ваши приятели, които нямат свидетелство за управление, каза в закючение К. Христов.
Марти Ямборски |