От полицята напомнят, че за да не се стига до катастрофи, отговорността е на родителите, самите абитуриенти, техните приятели и близки, които пряко или косвено са ангажирани в тържествата, съобщи за електронното издание Катя Табачка говорител на ОДП Кюсетндил. За да няма помрачени празници,от ОДП отправят препоръки абитуриентите: Почерпките по време на коктейла, по време на обяда у дома или в заведение – често подвеждат към “смели” решения. Не подценявайте рисковете! Вие сами можете най-успешно да въздействате на приятелите си, защото в този ден се изпълняват Вашите желания. Помолете ги убедително, лично заради Вас, да не рискуват и да не излагат празника Ви пред опасност от тъжен изход. Ако някой вече е “на повече градуси” и не се вслушва в молбата Ви, дискретно помолете другите от компанията да го възпират от наразумни действия. Непременно осигурете трезвен шофьор, който да ви вози по празничните маршрути, както и резервен - който да замести титуляра, ако той се изкуши и се почерпи с алкохол. Не се съгласявайте след бала да ви вози шофьор, който е пил или е неправоспособен.
След бала често възникват спонтанни предложения за продължаване на празника в други заведения, дискотеки, хижи и т.н. Точно те са твърде опасни и неведнъж са завършвали трагично заради превишена скорост, рисковани маневри, употреба на алкохол, отклоняване на вниманието на водача при веселбата в купето. По-добре отложете подобни идеи, въпреки настояването на другите. Не забравяйте, че тази нощ се изпълняват Вашите желания и Вие в най-голяма степен може да въздействате!
Ако Вашият трезвен шофьор все пак демонстрира “майсторство” и “смелост”, особено при движение на фарове, и върши опасни нарушения, не оставайте безучастни под заплахата от катастрофа.
Ако шофирате по маршрута към мястото на бала, по-добре не се движете в колона с другите коли с ваши съученици и не се поддавайте на провокациите за състезаване с останалите и за демонстриране на неуважение към правилата. Не се подвеждайте от другите водачи в колоната да преминавате на червено или да отнемате предимство на кръстовище, регулирано със знаци. Превишаването на скоростта увеличава риска да блъснете дете, пешеходец или да катастрофирате в друго превозно средство, стълб и др Родителите да знаят,че въпреки многото ангажименти при организирането на празника на Вашето дете, отделете специално внимание на сигурността му! Дори да са правоспособни, за предпочитане е абитуриентите да не шофират. Те са развълнувани и лесно могат да допуснат грешки. По-добре е зад волана да бъдете тъкмо Вие, родителят, или Ваш близък приятел при пътуванията от дома Ви до училището и заведението, в което ще е балът,съветват от полицията..Ако все пак изпълните молбата на детето и му предоставите семейния автомобил за дните след бала, поговорете с него за опасностите и доброжелателно предупредете: да не си позволява алкохол, да не кара рисково, да не се влияе от опасни спонтанни предложения за извънредни пътувания на пийналата компания и др. Настойчиво помолете вашите абитуриенти да не изключват мобилните си телефони и периодично поддържайте връзка с тях. Ако усетите тревожни сигнали, имайте готовност да отидете на място и се осведомите за проблема. При необходимост, за предовратяване на рискови пътувания, скандали, нарушения на обществения ред и др. потърсете съдействие от полицията чрез тел. 166. На тържеството в дома Ви или в заведение преди абитуриентския бал не прекалявайте с алкохола, за да не бъдат омаловажени вашите съвети към абитуриента и неговите приятели, които го съпровождат. Непременно предупредете водачите на автомобила с абитуриента и на другите съпровождащи го коли за засиления контрол за нарушения и за заснемането с видеокамери от полицията /а по-късно и санкционирането/ за опасни нарушения - неправилно превозване на пътници, показали се навън от прозорците и люковете, преминаване на червен сигнал на светофара, рискови изпреварвания и др. Ако все пак се окажете в критична ситуация, потърсете помощ на телефони 166 и 112. Марти Ямборски |