Рубрики
Партньори
First slide
Second slide
Third slide
През август правят първа копка на Центъра за управление на отпадъци в Кочериново
  Категория: Регионални     10:13 - 28/April/2009

Очаква се първата копка на Центъра за управление на отпадъци в Кочериново да бъде направена през месец август, съобщи пред медиите в Кюстендил, Константин Катин кмет на община Кочериново.
300 хил.лв са предвидени да бъдат изплатени на проектанти и консултанти. Според законодателството общините които участват в депо или центрове какъвто е в Кочериново по европейските стандарти или е започнала процедура за изгарждането на такива, в случая общините в област Кюстендил без Рила, както и включените Благоевград и Симтили като участници в мащабния проект няма да бъда подложени на санкции. Бенефициент по проекта който е на стойност - 54 млн.евра е сдружението с нестопанска цел ”Струма”, с УС от 5 общини Кюстендил, Дупница, Кочериново, Бобов дол и Трекляно, с предесдател К. Катин.
Завода гарантира 100 % безопасна околна среда, чист въздух и никакъв риск за здравето на хората. Завода в Кочериново за компостиране, ще глътне между 50,60% от средствата по проекта. Съоражението е скъпо защото в сумата влиза рекулативацията на сегашните, законни, сметища на територията на 10-те общини в проекта. В спечеления от община Кочериново проект за техническа помощ за центъра, срокът за предоставяне на работния проект е 3 месеца, от които 1 е изтекъл. Да месец и половина ще бъде спазено техническото задание и ще бъде представено на К. Катин.
Той по процедура ще го предостави на министърът на околната среда и водите, откъдето ще замине за Брюксел за одобрение. По правилата при оперативните програми за инфраструктурни проекти от 25 млн.евра, нагоре се кандидатсва пред Брюксел. От чужбина срокът е 60 дни за отговор. Графика за строителните дейности е между 2,5 и 3 години. Ще бъдат обособени 3 претоварни станции една от които в Кюстендил. Боклука от Невестино, Трекляно и Кюстендил ще отива на площадката на старото сметище в Кюстендил. Боклука от дупиншка околия ще отива на сметището в Дупница, от Благоевград и Симитли ще се кара в с.Царево.
Претоварните станции ще бъдат малки фабрики, където ще се извършва сортировката на боклука.Това което остава като мокър боклук се пресова 1 към 4, връзва се на бали и се качва в херемтически затворени автомобили. Те транспонтират отпадъците в преработващото предприятие в Кочериново. Компостирането превръща отпадъците в полезен продукт в случая ораганична тор. Завода ще бъде разположен на 16 дка площ. Автомобилите вкарват балите в бункери и отпадъците тръгват към подземията на завода. Всяка операция ще се изпълнява по компютърен път, както АЕЦ Козлодуй. Органичната тор е поселедната от цикъла преработка на отпадъци, тя се продава. С торта се наторяват гори, градини и треви. Възстановява се изтощения хумусен слой на земята.
От финансов аспект община Кочериново чрез проекта може да съперничи на общини като Несебър и Банско. Най- големи печалби като изключим незаконния бизнес с оръжие и дрога, са в боклука, поясни К.Катин. Според него това е единственото производство в света при което суровината която идва не само не се плаща, но тези които я карат плащат за обработката й.

Кубер прес

       Назад кън всички новини

Времето
Анкета

Ще се справите ли с високите цени на горивата!


Да
Не
Не знам
Ще опитам
Невъзможно

Реклама