Мотото на кампанията по повод световния ден за борба срещу туброколозата 2009г. е “Заедно да победим туберкулозата”, съобщи за електронното издание Елена Андонова експерт в РИОКОЗ Кюстендил. Туберкулозата е предотвратимо и лечимо заболяване . Тя продължава да бъде глобална опастност. Една трета от населението в света е инфектирано с туберкулоза. Само в Европа на всеки час 47 души се заразяват с туберкулоза, а 7 души умират от това заболяване. Въпреки усилията всяка година по света умират приблизително 3 милиона от най-тежко засегнатите пациенти с туберкулоза. В България с най-висока заболяемост от туберкулоза са районите на Видин, Враца, Габрово, Кюстендил, Монтана, Перник. В тези райони заболяемостта е по-висока от средната за страната – 37 на 100 000 души.В България разпространението на заболяването се наблюдава при 25-48 на 100 000 души. В последните години се наблюдава тенденция за намаляване разпространението на туберкулозата. Напр. от 2001г. насам бавно започна да намалява броят на заболелите от туберкулоза, като това е особено отчетливо през последните една - две години. През 2008г. са регистрирани 3164 души, заболели от туберкулоза в България. От тях 2832 са новозаболели. При 2116 от тях са болни от туберкулоза на дихателните органи, а над 700 са лицата с туберкулоза на други органи. В Кюстендилска област през 2007г са открити 124 нови болни от туберкулоза, а през 2008г. са 86 новите случаи / 40 в район Кюстендил и 46 в район Дупница/.
Туберкулозата се причинява от вид бактерии /т.н. микобактерии/. Тези малки микроорганизми са изключително устойчиви във външна среда.
Източник на заразата е болният човек. При кашляне той отхрачва частички с тези бактерии, които се запазват дълго жизненоспособни в околната среда-напр. в засъхнали храчки преживяват повече от 10 месеца, в жилищни помещения върху различни предмети, легла, бельо, прах, книги и др. Запазват инфекциозните си свойства над 3 месеца. В млякото издържат от 7 до 15 дни. Особено опасен е този болен, чиято професия е свързана с контакти с много хора или производство на храни и хранителни продукти. Опасността от заразяване е толкова по-голяма, колкото контактите с болния са по-чести и продължителни – напр. в семейството, в училището или на работното място. Затова в диспансерите за белодробни болести може да се направи изследване на всеки, който е бил в контакт с болен от туберкулоза.
Туберкулозните бактерии могат да проникнат в човешкия организъм през: дихателните органи, през храносмилателната система, чрез заразени храни и през кожата.
Възможно е обаче човешкия организъм сам да се справи с туберкулозната инфекция.
От туберкулоза боледува не само човека. Една разновидност на туберкулозни бактерии причинява заболяването при крави, от вимето на болното животно бактериите попадат в млякото. Не добре свареното мляко съдържа жизнеспособни бактерии, които причиняват заболяване в червата и в съседните лимфни възли. В случая заразяването настъпва през храносмилателната система. Препоръчва се след като заври прясното мляко да се вари /да ври/ 30 минути, за да се убият туберкулозните бактерии.
През последните години е актуална туберкулоза с извънредно широка резистентност, която представлява сериозна заплаха за общественото здраве, особено сред населението с високо разпространение на ХИВ. Тя е водеща причина за смърт на хората, живеещи с ХИВ, и причинява повече от смъртните случаи при най-тежко засегнатите от СПИН пациенти.
Туберкулозата е тежко заболяване , но тя може да бъде успешно лекувана.
РИОКОЗ съветва: Не забравяйте :
Туберкулозата не е забравена болест от миналото.
Опасността да се заразите от туберкулоза днес е реална
и е пряко свързана с рисковите фактори.
При съмнение – извършвайте профилактични прегледи,
а при необходимост – започнете своевременно лечение!
Кубер прес |